Petr Pavel zamítl žádosti o milost pro starší muže, kteří dostali vysoké tresty za pěstování konopí k lékařským účelům
Toto jeho rozhodnutí vzbudilo vlnu kritiky zejména na sociálních sítích, kde mu mnozí vyčítají nedostatek soucitu a nepřiměřenost trestů pro tyto důchodce – pěstitele konopí.Je to poměrně překvapivé vzhledem k tomu, že Pavel se dříve vyjadřoval vstřícně vůči dekriminalizaci marihuany a uznával, že běžné legální drogy jako alkohol a tabák působí větší škody než konopí.
Jeho současný postoj je tak pro mnohé zklamáním a působí nekonzistentně. Dva ze zmíněných odsouzených jsou sedmdesátiletí dědečkové, kteří dostali trest 5 let vězení za pěstování 13-15 rostlin konopí. Nyní se ocitli za mřížemi mezi vrahy a dalšími trestanci, ačkoliv celý život žili spořádaně. Byli odsouzeni za pěstování bez povolení, které však nelze získat, jelikož ho úřady nevydávají. Tresty postihly nejen je, ale i jejich rodiny. Kuriózní je případ jednoho z nich, který je prvním oficiálním konopným pacientem odsouzeným za pěstování, takže může konopí užívat přímo ve vězení. Prezidentovo zamítnutí milosti nechápe ani konopný aktivista Dušan Dvořák, autor žádostí. Zdůrazňuje, že Pavel přece mluví o nutnosti regulace namísto nesmyslné prohibice a ví, že přísné tresty za pěstování konopí porušují lidská práva a ničí životy stovek rodin.
Lidé na sociálních sítích vyzývají Pavla, aby zamítnutí milostí ještě zvážil. Poukazují na nepřiměřenost a nelidskost trestů. Navrhují, že i kdyby pěstování bylo trestným činem, odsouzení si už víc než dost odtrpěli a zaslouží si shovívavost kvůli vysokému věku a podlomenému zdraví. Prezidentská kancelář letos zatím neudělila žádnou milost z více než 400 žádostí. Pavel už dříve avizoval, že bude milosti dávat pouze výjimečně. Jeho předchůdce Miloš Zeman udělil za 10 let 26 milostí. Pavel chce revidovat Zemanova úzká kritéria pro milosti a brát v potaz i sociální aspekty případů. Zatím se ale projevuje tvrdší přístup než u jeho předchůdce. Zůstává otázkou, zda Pavel pod tíhou veřejného mínění a po důkladném prověření případů své rozhodnutí přehodnotí. Téma každopádně znovu oživilo debatu o potřebě změnit přístup státu ke konopí a jeho uživatelům směrem k rozumné regulaci namísto tvrdé represe.
Sdílejte tento článek svým přátelům na Facebooku.
Nalezli jste chybu nebo překlep v článku? Napište nám ji na [email protected]