Pokud jste v nadměrném stresu, tělo vás upozorní těmito 7 signály. Vnímejte je

Publikováno 12. 2. 2024
Autor:

1. Kožní problémy

Stres může způsobit nebo zhoršit běžné kožní problémy. Kortizol spouští uvolňování zánětlivých sloučenin kožními buňkami, což přispívá ke zhoršení stavů, jako je psoriáza, atopický ekzém, alopecie, rosacea a akné. Tato viditelná kožní onemocnění následně zhoršují sebevědomí pacientů a mohou způsobit ještě větší stres.

ŘEŠENÍ: Dobrý spánek každou noc snižuje hladiny kortizolu. Menší příjem cukru zase snižuje zánět. Pokud máte akné ze stresu, nezhoršujte stav pokožky tím, že si budete vyrážky vytlačovat. Vyzkoušejte jemný hydratační krém a poraďte se s dermatologem.

2. Snížená imunita

Kortizol potlačuje imunitní buňky, čímž snižuje naši schopnost bojovat s bakteriemi a viry. Nadměrný stres může způsobit autoimunitní stavy, kdy zmatený imunitní systém napadne zdravé buňky.

ŘEŠENÍ: Posílejte si imunitní systém zdravým životním stylem. Nekuřte, omezte příjem alkoholu a dopřejte si zdravou výživu z ovoce, zeleniny a celozrnných produktů. Nezapomeňte absolvovat pravidelné lékařské prohlídky.

3. Trávicí potíže

Náš mozek a trávicí systém jsou spojeny bloudivým nervem (latinsky: Nervus vagus), takže stres se často projevuje ve střevech. Je to jeden z největších spouštěčů pro syndrom dráždivého tračníku a může narušit stav bakterií v našich vnitřnostech a snížit počet dobrých kmenů bakterií.


ŘEŠENÍ: Užívejte kvalitní probiotika. Kromě výživových doplňků je naleznete iv některých druzích potravin.

4. Potravinové intolerance

Potravinové intolerance mohou způsobit poškození střev. Imunitní systém při konzumaci určitých potravin následně vyvolává zánětlivou reakci. Stres přispívá k tomuto poškození střev, čímž zvyšuje riziko potravinové intolerance, takže cyklus se znovu opakuje.

ŘEŠENÍ: Přejděte na zdravější stravu, dopřejte si dostatek spánku a cvičení.

5. Úzkost a deprese

Oba tyto stavy jsou spojeny s nadměrným stresem. Mimořádně stresující období často vyvolávají záchvaty paniky a špatnou náladu. Chronický stres ovlivňuje paměť a koncentraci a může nás vést k panickým stavům.

ŘEŠENÍ: Cvičení je skvělé. Produkuje endorfiny – chemické látky v mozku, které jsou přírodními léky proti bolestem. Zkuste jógu a hluboké dýchání.

6. Únava a nespavost

Navzdory celodennímu pocitu únavy mají mnozí lidé pod stresem potíže se spaním. Je to bludný kruh. Stresující situace jsou obtížněji zvládnutelné, když jste unaveni, což vede k dalšímu stresu.

ŘEŠENÍ: Zaveďte si pravidelný spánkový režim. Vytvořte si klidné prostředí pro spánek a dělejte před spaním relaxační činnosti, jako je například teplá koupel či meditace. Snižte příjem kofeinu a nejezte a nepijte příliš pozdě v noci.

7. Nízké libido a neplodnost

Stresový hormon kortizol je tvořen ze stejných stavebních kamenů jako pohlavní hormony estrogen, progesteron a testosteron. Pokud vaše tělo produkuje více kortizolu, vyvažuje to tím, že snižuje pohlavní hormony. To je důvod, proč stres může také snížit plodnost.

ŘEŠENÍ: Chcete-li zvýšit libido, jezte zdravě, pravidelně cvičte a dopřejte si dostatek spánku. Otevřeně si popovídejte se svým partnerem o vašich problémech, abyste zmírnili tlak ve vašem vztahu.

Byly tyto informace užitečné? Sdílejte příspěvek i se svými přáteli!