Pokud pociťujete příznaky krvácení, sucha nebo výtoku na okraji úst, neberte to na lehkou váhu

Publikováno 29. 3. 2024
Autor:

Cheilitida je zánětlivé onemocnění koutků úst. Jeho příznakem je, že kůže v koutcích úst se stává bolestivou, podrážděnou, červenou, popraskanou nebo šupinatou.

Příčinou může být plísňová infekce, pokud v okolí úst zůstává přebytečná vlhkost, například pokud si ústa často olizujeme, ale může to být způsobeno i špatně nasazenými zubními protézami nebo jinými zubními problémy.

Léčí se lokálně steroidními, antimykotickými a antibakteriálními přípravky. Suché rty mohou být způsobeny také ekzémem, který se jinak může vyskytnout v kterékoli oblasti těla. Ekzém má za následek těžké, suché skvrny, které velmi svědí.

Zlozvyk v pozadí

Cigaretový kouř a kontakt cigaret se rty také snižuje jejich hydrataci, což může vést k popraskání. Časté olizování úst může také vysušit pokožku, protože sliny odstraňují z vašich rtů přirozený maz.

Může se stát, že místo nosu dýcháme ústy, v takovém případě proudění vzduchu vysušuje rty. Dokud se nezbavíte zakořeněného zlozvyku, dbejte na dostatečný příjem tekutin, aby bylo tělo hydratováno.


Interakce a alergie

Suché, popraskané rty mohou být způsobeny také léky proti akné, které jsou určeny k vysušení pokožky a tím i k odstranění akné. To ovšem vede ik suchosti rtů.

Rty nám mohou popraskat i při alergii na nějaký kosmetický přípravek (balzám na rty, rtěnku apod.).

Co s tím můžeme udělat?

Balzámové prostředky

Včelí vosk má změkčující a vyživující účinek na kůži. Před odchodem ven naneste na rty balzám se včelím voskem, abyste je ochránili před silami přírody.

Vazelína také poskytuje úlevu v případě popraskaných rtů. (Hydratuje i suchou pokožku rukou a činí ji sametovou.) Aplikujte čtyři až pětkrát denně nebo v případě potřeby i více.

Jakmile je pokožka dobře změklá, odstraňte oloupané kousky pokožky čistým hadříkem namočeným v teplé vodě.

Pokud nemáte nic jiného po ruce, pravděpodobně máte doma olivový olej, margarín nebo zakysanou smetanu – to vše účinně zjemňuje a hydratuje popraskané rty.

Pokud máte v lékárničce tobolky s vitamínem E, jednu otevřete a naneste olej uvnitř na rty.

Vnitřní hydratace

V každém případě musíme dbát na dostatečný příjem tekutin z hlediska našeho zdraví: vypít alespoň 2 litry vody denně. To sice nezabrání vysychání rtů, ale může zabránit jejich bolestivému popraskání.

Sdílejte článek i se svými přáteli.