Pomůže nám nová technologie brzy porozumět psům? Vědci už jsou velice blízko
Technologie a komunikace se zvířaty
Hlavním cílem studie bylo využít modely umělé inteligence, které byly vyvinuty na základě lidské řeči, k analýze zvuků vydávaných psy. Hlavní autor studie Artem Abzaliev na bbc.com poukazuje na to, že doposud neexistovala žádná srovnatelná databáze psích zvuků, a to především kvůli potížím spojeným s jejich získáváním a správným záznamem. Místo získání nového materiálu se však vědci rozhodli prověřit, zda se mohou opřít o výsledky výzkumu lidské řeči.
K překvapení vědců se zvuky a vzorce lidské řeči ukázaly být užitečné při analýze psího štěkání. Součástí výzkumu byla také analýza vrčení a kňučení. Zvukové vzorky pocházely od 74 psů různých plemen, což umožnilo získat širokou škálu dat. Výsledky byly slibné – průměrná účinnost v různých testech byla 70 %.
Výsledky výzkumu byly prezentovány na Joint International Conference on Computational Linguistics, Language Resources and Evaluation. Projekt byl realizován ve spolupráci s výzkumníky z mexického Národního institutu astrofyziky, optiky a elektroniky. Vědci věří, že lepší pochopení zvuků vydávaných psy a jinými zvířaty nám pomůže lépe reagovat na jejich potřeby a zprávy.
Co bude dál?
Přestože je výzkum stále v rané fázi, výsledky jsou slibné. Plné pochopení psí řeči může ještě trvat mnoho let, ale již nyní vidíme, jak nám technologie mohou pomoci přiblížit se k tomuto cíli. Vědci se shodují, že další výzkum a vývoj technologií může přinést revoluční změny v našem chápání a komunikaci se zvířaty.
Budeme v budoucnu schopni plně porozumět tomu, co se nám náš pes snaží sdělit? To se zatím neví, ale jedno je jisté – technologie a vědecký výzkum nám otevírají zcela nové možnosti.
Sdílejte článek s ostatními
Sdílejte tento článek svým přátelům na Facebooku.
Nalezli jste chybu nebo překlep v článku? Napište nám ji na [email protected]