POZOR. Pokud máte tyto bankovky, můžete je prodat za pětinásobnou cenu. Možná je máte také, v oběhu je jich hodně

Publikováno 8. 3. 2024


Výroční zprávy byly rychle rozebrány

ČNB vydala přesně 200 000 kusů bankovek v nominální hodnotě 1 000 Kč. Od běžných bankovek je snadno rozeznáte. Byly potištěny motivem dobové tisícikorunové známky z roku 1993 a logem ČNB k 30. výročí jejího vzniku od akademického malíře Jana Solpery. Od 8. února loňského roku si lidé mohou výroční bankovky vyměnit na pobočkách ČNB.

Hned druhý den se s nimi začalo aktivně obchodovat na internetu. Ti, kteří si bankovky vyzvedli již v ČNB, neprodělali, protože je mohli snadno prodat za dvojnásobek. Hůře na tom byli ti, kteří bankovky kupovali od „pašeráků“, kteří za ně často platili až 5 000 korun. Brzy se však ukázalo, že většina bankovek se za tak vysokou cenu neprodává.

Někteří přišli o tisíce korun


I když je tisk bankovky jedinečný, velký počet vydaných exemplářů nezvyšuje její sběratelskou hodnotu. „Netrpěliví lidé, kteří si koupili bankovku například za pět tisíc korun, přišli o tři tisíce. Které série jsou vzácnější, se ukáže až časem,“ citoval server Peníze numismatika Davida Šůchu. Bankovky byly vydány ve dvou sériích M a R.

Cenu bankovky může ovlivnit i následné číselné označení série. Dokonce i bankovky začínající nejmenším číslem, M01 a R01, se prodávaly za 15 000 Kč. Stejně žádané však mohou být i bankovky s posledním pořadovým číslem série, tedy M24 a R96. Cenu, za kterou jsou sběratelé ochotni tyto bankovky koupit, však může ovlivnit řada nepředvídatelných a dokonce i osobních preferencí.

Někteří sběratelé si tak mohou připlatit za sériové číslo vztahující se k roku 1993, jiní za číslo obsahující jejich datum narození nebo číslo, které je pro ně jinak významné. Velký vliv na cenu bankovky má také její stav.


Sdílejte tento článek svým přátelům na Facebooku.