POZOR! Pokud sníte TYTO potraviny na večer, zaručeně budete mít noční můry

POZOR! Pokud sníte TYTO potraviny na večer, zaručeně budete mít noční můry

Publikováno 31. 7. 2023
foto: facebook.com

Třeba burgery, sýry nebo sladkosti.

Studie došly k překvapivému závěru. Když si totiž dáte před spaním velký hovězí burger, pravděpodobnost výskytu nočních můr se zvýší 3,5krát! Tyto klasické burgery obsahují vedle hovězího masa také roztavený sýr, slaninu, majonézu a cibuli. Super kombinace, ale naprosto nevhodná před spaním. José Gabriel Medina, odborník na léčbu spánkových poruch, uvedl, že tato kombinace je pro spánek naprosto vražedná!

Tore Nielsen, profesor psychiatrie a ředitel laboratoře Dream and Nightmare v Montrealu, dokonce tvrdí, že jídlo může ovlivnit u některých lidí sny. Samozřejmě že existují i ​​jiné faktory než jen jídlo, které mají vliv na spánek.

Avšak v jedné studii, kterou publikoval psychiatr Nielsen v časopise Frontiers in Psychology, téměř dvacet procent vysokoškoláků, kteří se zúčastnili výzkumu, uvedlo, že jejich sny byly ovlivněny jídlem, které zkonzumovaly pozdě v noci. Nejčastějšími spouštěči špatných snů byly mléčné výrobky, dále kořeněné masité pokrmy a jídla, která obsahovala mnoho cukrů.

Některé studie se dokonce zabývaly účinkem sýrů na sny. Odborníci zjistili, že sny se liší podle toho, jaký typ sýra sníte před spaním. Nejhorší je prý čedar.

Existuje několik možných důvodů, proč jsou potraviny častým spouštěčem ošklivých snů. Jedná se o množství živin v potravinách, nesnášenlivost laktózy nebo těžší trávení konkrétní kombinace bílkovin, které naruší spánek a snění.

„Když jíte něco, co zhoršuje trávení a během noci způsobí potíže, pravděpodobně budete mít špatné sny, nebo dokonce noční můry,“ říká Tore Nielsen.