POZOR! Šokující nedostatek léků: Češi budou muset hledat nové způsoby léčby. Co mohou pacienti očekávat toto léto?
„Podle informací dojde k vyčerpání zásob 18mg tablet již v červnu, zatímco 36mg tablety budou nedostupné od začátku července. Další dodávky těchto léků lze očekávat až na konci srpna. Concerta 54 mg bude dostupná jen v omezeném množství,“ informuje server TN.
SÚKL doporučuje pacientům přechod na metylfenidát jako alternativní léčbu pro děti s ADHD. Pokud by byly přípravky Concerta nedostupné dlouhodobě, je vhodné změnit medikaci na atomoxetin. „Klíčová otázka zní, jak nahradit nedostupné léky. SÚKL doporučuje přechod na metylfenidát jako alternativní léčbu pro děti s ADHD. Pokud by byly přípravky Concerta nedostupné dlouhodobě, je vhodné změnit medikaci na atomoxetin,“ uvádí odborníci.
Kromě léků na ADHD se výpadky dotknou i dalších léčiv, jako je Betahistin, používaný při léčbě onemocnění vnitřního ucha, benzathin-fenoxymethylpenicilin pro léčbu infekcí dýchacích cest a salbutamol, určený pro pacienty s průduškovým astmatem. Důvody pro tyto výpadky jsou podle SÚKL stále stejné, jde o sérii událostí posledních let, které vedly k nedostatečné dodávce léčiv. Nová legislativa, platná od začátku června, navíc zavazuje dodavatele hlásit výpadky léků a zajistit množství odpovídající dvouměsíční dodávce. „V Německu musí zásoby odpovídat dokonce šestiměsíčnímu období. To však může mít kontraproduktivní efekt, neboť farmaceutické firmy raději preventivně hlásí výpadky, aby splnily svou povinnost a vyhnuly se sankcím,“ vysvětluje situaci SÚKL.
Statistiky a reakce farmaceutického průmyslu
Podle České asociace farmaceutických firem (ČAFF) obchoduje Česko s více než 9 600 druhy léků a měsíčně je hlášeno zhruba 188 výpadků. „Nenahraditelných je několik desítek z nich,“ říká ČAFF. Někteří pacienti se kvůli těmto výpadkům uchylují k alternativní léčbě, jako jsou bylinky a tradiční recepty, zejména při běžných onemocněních, jako je nachlazení.
Výpadky dodávek léků mají vážné dopady na pacienty, kteří jsou nuceni hledat alternativní léčbu nebo měnit medikaci. Vzhledem k tomu, že se tyto situace mohou v budoucnu opakovat, je nutné hledat dlouhodobá řešení, která zajistí stabilní dostupnost léků pro všechny potřebné pacienty.
Sdílejte tento článek svým přátelům na Facebooku.
Nalezli jste chybu nebo překlep v článku? Napište nám ji na [email protected]