Převratné zjištění o smrti? Vědci zjistili, co se děje s naším vědomím, když zemřeme. Zdá se, že jsme se celou dobu mýlili
Mnoho vědců začalo tento fenomén zkoumat a dospěli k velmi zajímavým výsledkům. Deník Topka uvádí, že studie ukazují, že naše vědomí je nezávislé na našem fyzickém mozku.
Kardiologové tento jev studují již desítky let
Doktor Sam Parnia je docentem medicíny na NYU Langone Medical Center v New Yorku, kde je také ředitelem výzkumu kardiopulmonální resuscitace. Zkoumá také zkušenosti lidí, kteří zažili klinickou smrt. Na toto téma bylo provedeno několik vědeckých studií, jejichž výsledky naznačují, že lidské vědomí může existovat nezávisle na našem mozku. Asi 10 % lidí, kteří přežili srdeční zástavu, si pamatuje dobu, kdy jejich srdce nebo mozek nevykazovaly žádnou měřitelnou aktivitu.
Podle PRNewswire tento proces zahrnuje odpoutání se od těla se zvýšeným, expanzivním smyslem pro vědomí a uvědomění si smrti. Cesta k cíli (obvykle tunelu se světlem na konci) následuje po smysluplném a účelném zhodnocení života, včetně kritické analýzy činů, záměrů a myšlenek na druhé. Pobyt na místě považovaném za „domov“ a nakonec návrat do těla a zpět do fyzického života.
Výsledky naznačují, že naše mysl po smrti neumírá.
Zkušenost blízké smrti také ukazuje, že mozkové buňky odumírají mnohem pomaleji, než se předpokládalo. Někteří lidé stráví v tomto stavu desítky minut nebo dokonce hodiny, když je jejich mozek zbaven kyslíku. Přesto se u mnoha z nich po návratu neprojeví známky poškození, jak se očekávalo. Z toho Parnia vyvozuje, že je pravděpodobné, že naše vědomí ve skutečnosti není součástí našeho mozku a při smrti neumírá. Tvrdí, že pacienti si vědomí zachovávají i po smrti.
Foto by Freepik
Mnoho otázek však zůstává nezodpovězeno. Například proč někteří lidé mají zážitek blízké smrti, ale většina si nic nepamatuje. „Jen málo studií zkoumalo, co se děje, když umíráme, objektivním, vědeckým způsobem, ale tato zjištění poskytují zajímavý pohled na existenci lidského vědomí a mohla by otevřít cestu k dalšímu výzkumu,“ dodává Parnia.
Sdílejte tento článek svým přátelům na Facebooku.
Nalezli jste chybu nebo překlep v článku? Napište nám ji na [email protected]