První příznaky roztroušené sklerózy jsou dobře maskovány. Paměť není jako první, která odchází

Publikováno 25. 3. 2024
Autor:

Skleróza je závažné chronické onemocnění, které je důsledkem obstrukce průtoku krve mozkem v důsledku ukládání cholesterolu a vápníku ve stěnách tepen (ateroskleróza). Jde o nebezpečný stav, který se často vyskytuje současně s ischemickou chorobou srdeční a někdy i s latentním diabetem. První příznaky, jako je únava, nespavost a problémy se zapamatováním určitých slov nebo událostí, jsou poměrně jemné, takže je lze snadno ignorovat. Léčba roztroušené sklerózy se zaměřuje na zpomalení progrese onemocnění. Léky, změny v denní výživě a tzv. trénink paměti.

Není neobvyklé slyšet od starších lidí říkat, že „zapomínání nebolí“. Tato slova se vyslovují, když starší zapomenou, co chtěli říci, nebo mají problémy s pamětí pojmenovat určité jevy nebo předměty. Sice to nezpůsobuje bolest, ale bohužel to není příjemný stav. Jde o chronické onemocnění, jehož příznaky se s věkem zhoršují.
Na rozdíl od všeobecného přesvědčení nejsou příznaky roztroušené sklerózy pouze kognitivními problémy. S postupem onemocnění se mění, ztěžují fungování a ovlivňují nezávislost pacienta.

Co je roztroušená skleróza?

Příčiny a frekvence onemocnění

Skleróza, nazývaná také ateroskleróza, je onemocnění s mnoha příznaky, jehož etiologie není dosud jednoznačně definována. Nejčastěji uváděnou příčinou je hromadění cholesterolu v tepnách, což vede k ateroskleróze v mozku.
V důsledku zužování cév není mozek zásobován odpovídajícím množstvím krve a následně živin a kyslíku. V důsledku toho se objevují kognitivní a duševní problémy a poruchy paměti.

Ze statistik vyplývá, že ateroskleróza je onemocnění, které nejčastěji postihuje osoby starší 60 let. To ovšem neznamená, že se problém netýká i mladé generace.


Je však na místě připomenout, že první příznaky roztroušené sklerózy se s věkem zintenzivňují, takže u mladých lidí mohou být bagatelizovány nebo ospravedlněny rychlým životním stylem a únavou. Bylo také hlášeno, že muži častěji trpí roztroušenou sklerózou než ženy.

První příznaky roztroušené sklerózy – neignorujte je!

V důsledku zhoršeného prokrvení mozku se u pacienta objevují první příznaky roztroušené sklerózy.

V počáteční fázi onemocnění, zvané neurastenický syndrom, se objevují tyto příznaky: podrážděnost, zvýšená únava, potíže s koncentrací a změny nálad.

Tehdy se objevují první problémy s pamětí, nejčastěji týkající se událostí, které se staly v nedávné minulosti.

Jedním z prvních příznaků roztroušené sklerózy je nespavost, v jejímž důsledku výrazně klesá výkonnost organismu, což ovlivňuje i náladu – člověk se stává podrážděným, vrtošivým až zlomyslným.

Druhá fáze nemoci, nazývaná demence, zahrnuje výrazné snížení průtoku krve mozkem. Člověk pak trpí vážnými problémy s pamětí, které se rozvinou v poruchy řeči, jako je afázie. To znamená, že pacient zapomíná výrazy a slova, která donedávna denně používal.

Dalším příznakem roztroušené sklerózy je změna charakteru – úprava se týká snadné proměnlivosti emočních stavů (od emocí po výbuchy vzteku, někdy až agrese), dále sobecké chování a nedostatek kritiky. Dalším charakteristickým příznakem v této fázi je zvýšení chuti k jídlu.

Postupem času se tyto neurologické příznaky mozkové aterosklerózy stávají závažnějšími, až připomínají Alzheimerovu chorobu. Člověk, který bojuje s roztroušenou sklerózou, má příznaky motorické apraxie, tedy neschopnosti provádět přesné pohyby. Rostou také problémy s koordinací. Pacient se často projevuje parézami a ztuhlostí končetin a také parkinsonskými příznaky, jako je klidový třes.

Dá se skleróze nějakým způsobem předcházet? Prevence

Pro snížení rizika onemocnění je nutné změnit návyky na zdravější a racionálnější. Nedoporučuje se kouření a časté pití alkoholických nápojů. Otázka výživy je navíc velmi důležitá a měla by omezit spotřebu produktů bohatých na tuky, jako je rychlé občerstvení a tučné maso. Do jídelníčku se vyplatí zařadit zeleninu a ovoce bohaté na vlákninu.

Zapomínat bychom neměli ani na fyzickou aktivitu a pohyb, stejně jako na psychickou námahu, nazývanou trénink mozku. Vyplatí se věnovat nějaký čas luštění křížovek, sudoku, hlavolamů, hledání rozdílů nebo hraní různých her, které procvičují vnímavost.

Abyste se vyhnuli onemocnění, doporučuje se pravidelně kontrolovat krevní tlak a hladinu glukózy. Velmi často se roztroušená skleróza vyskytuje společně s hypertenzí a latentním diabetem. Pokud testy odhalí nějaké abnormality, měli byste co nejdříve navštívit odborníka a podstoupit vhodnou léčbu.

Léčba sklerózy

Roztroušená skleróza je nevyléčitelné, progresivní onemocnění, proto se její léčba zaměřuje na zpomalení jejího postupu a oddálení stále nepříjemnějších příznaků.

Po konzultaci s lékařem se doporučuje užívat léky proti cholesterolu a látky zlepšující metabolismus mozku. Někdy se také podávají psychiatrické léky.

Byly pro vás tyto informace užitečné? Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!