Roušky se musely nosit už v roce 1918 – dost to připomínalo dnešní situaci: Bouřili se lidé i tenkrát?

Publikováno 1. 7. 2021
Autor:


+ 6 fotek+ 6 fotek

Psalo se září roku 1918, když Kalifornii zasáhla epidemie španělské chřipky. Začalo to jedním člověkem, cestovatelem, který ji do Kalifornie přenesl a pak už to šlo z kopce. Nastala poté situace, která nám je dost známá – všichni museli být doma, venku se musely nosit roušky. Jak to tenkrát v roce 1918 vypadalo?

 


Stejně jako během koronaviru, i tenkrát musely být uzavřeny školy, veřejná místa a společnost se dostala do drsného lockdownu. Člověk byl nucen jít z práce okamžitě domů, výjimkou byl nákup, nic jiného se však vůbec nedoporučovalo. Nastala obrovský panika, soudní slyšení se musely konat na venkovních prostranstvích. Velké stany, hotely a velké haly sloužily jako provizorní nemocnice. Stejně jako u nás, i tehdy byla povinnost nosit během epidemie v Kalifornii roušku a ten, kdo ji nenosil mohl dokonce skončit ve vězení. Roušky byly tenkrát vyrobené ze šesti vrstev látky a svou ochrannou úlohu plnily dobře. Lidé se však bouřili a nechtěli je nosit, byl to pro něj projev a znak zbabělosti – ten, kdo jí nosil, byl pro ostatní ten, kdo panikařil a bál se. Většinová společnost se však na jedince, kteří odmítali nosit roušku koukala přes prsty. Co když člověka chytila policie?

V moment, kdy neměl člověk nasazenou roušku a chytila ho policie, následovala velká pokuta a dokonce se našli tací, kteří kvůli své bezohlednosti skončili ve vězení, například na 2 dny. Těch se našlo celkem více než 1000. Soudci takové přečiny museli řešit velmi rychle, jinak by byly zahlceny. Efekt nošení roušek se začal dostavovat bohužel až po třech týdnech. V listopadu bylo nošení roušek zrušeno a následovaly oslavy, během kterých lidé házely roušky do ohně. Velká chyba – nastala druhá vlna a opět povinnost nošení roušek. V San Franciscu proti tomu protestovaly tisíce lidí, byla založena Liga proti nošení masek. Takových protestů bylo po celé Americe hned několik.  Během epidemie španělské chřipky zahynulo v USA přes 600 000 lidí. Ne poprvé se však ukázalo, že nošení roušek je velmi důležité a může zachraňovat životy.

Jak život během epidemie španělské chřipky vypadal? Podívejte se do naší galerie.




Sdílejte tento článek svým přátelům na Facebooku.

Nalezli jste chybu nebo překlep v článku? Napište nám ji na [email protected]