Skandální kroky Miroslava Ševčíka: Návrat bývalého děkana do vedení VŠE vzbuzuje otázky

Publikováno 1. 7. 2024
foto: youtube.com/ koláž: novinkov.cz
foto: youtube.com/ koláž: novinkov.cz

Miroslav Ševčík, známý svou kontroverzní povahou, má po loňském odvolání z pozice děkana Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické (VŠE) opět příležitost zapojit se do vedení fakulty. Současná děkanka Adéla Zubíková totiž plánuje navrhnout Ševčíka na post proděkana pro ekonomiku. Tato informace byla zveřejněna ve čtvrtek na serveru iRozhlas, který uvedl, že Zubíková hodlá o svém záměru informovat akademický senát a že Ševčíka skutečně navrhne na zmíněnou pozici.

„Mohu potvrdit, že jsem členům akademického senátu spolu s dalšími navrhla na proděkana také doc. Ševčíka, konkrétně jako proděkana pro ekonomiku Národohospodářské fakulty VŠE,“ uvedla Zubíková. Tento krok může mnohé překvapit, protože Adéla Zubíková zastávala funkci proděkanky právě v době, kdy fakultu vedl Ševčík, který byl odvolán rektorem Petrem Dvořákem v prosinci minulého roku. Důvodem bylo údajné dlouhodobé poškozování zájmů školy, kdy se Ševčík opakovaně dopouštěl výroků poškozujících dobré jméno VŠE a fakulty a na výtky nereagoval.

Jedním z nejznámějších incidentů byla Ševčíkova účast na protivládní demonstraci na Václavském náměstí v Praze v březnu loňského roku. Po skončení protestu, během incidentu u Národního muzea, kdy se část lidí pokusila odstranit ukrajinskou vlajku, musela zasahovat policie. Ševčík tvrdil, že na místě pomáhal zraněnému.

Ševčík se do povědomí veřejnosti dostal také svými kontroverzními výroky, kdy například premiéra Petra Fialu označil za hňupa a eurokomisařku Věru Jourovou nazval Joudovou. Šéfovi Bezpečnostní informační služby (BIS) Michalu Koudelkovi přisuzoval menší důvěryhodnost než ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi. Navíc byl kritizován za incident na dálnici D5, kdy v protisměru s použitím modrého majáčku jel prostorem vytvořeným řidiči pro sanitky. Obhajoval se tím, že měl v autě člověka s vážnými zdravotními problémy.

Miroslav Ševčík vedl Národohospodářskou fakultu VŠE dvě volební období v letech 2010 až 2018, kdy čelil několika studentským protestům. Jeho poslední jmenování rektorem loni bylo na návrh akademického senátu fakulty, ale jeho funkční období bylo předčasně ukončeno. Nyní se otevírá možnost jeho návratu do vedení fakulty, což je pro mnohé překvapivé.


Návrh na jmenování Ševčíka proděkanem nyní čeká na schválení akademickým senátem. Senát bude muset zvážit, zda je jeho návrat do vedení fakulty v zájmu školy a jejích studentů. Tato situace může signalizovat změnu v přístupu vedení fakulty k jeho osobě a bude zajímavé sledovat, jak se situace vyvine a jaký vliv bude mít Ševčíkovo možné jmenování na další směřování Národohospodářské fakulty VŠE.

Ševčíkovo působení na VŠE bylo vždy provázeno kontroverzemi a rozdílnými názory na jeho způsob vedení. Mnozí studenti i akademici ho kritizovali, zatímco jiní ho podporovali. Jeho návrat může vyvolat nové debaty a otázky ohledně jeho schopnosti vést fakultu v souladu s jejím dobrým jménem.

foto: youtube.com

Zubíková, která byla v minulosti jeho proděkankou, pravděpodobně vidí v Ševčíkovi potenciál přispět k ekonomickému rozvoji fakulty. Ovšem jeho minulost a kontroverzní výroky budou jistě hrát roli v rozhodování akademického senátu.

Jeho případné jmenování by mohlo znamenat posun v dynamice vedení fakulty. Pokud bude senát návrh schvalovat, bude se muset zabývat otázkou, zda je Ševčík skutečně tím pravým kandidátem, který může přinést pozitivní změny a posílit postavení fakulty.

Není pochyb o tom, že další vývoj této situace bude bedlivě sledován nejen akademickou obcí, ale i širší veřejností. Miroslav Ševčík je postavou, která vzbuzuje emoce a rozděluje názory, což činí jeho návrat do vedení fakulty o to zajímavějším. Jaké bude konečné rozhodnutí akademického senátu a jaký vliv bude mít toto rozhodnutí na budoucnost Národohospodářské fakulty VŠE?