Škola v Plasích šokuje: Zavádí genderově nebinární toalety pro studenty. Co na to říkají studenti a rodiče?
Gymnázium a střední odborné učiliště v Plasích se rozhodlo pro zavedení nebinárních toalet jako projev respektu k identitě všech studentů. Podle ředitelky Markéty Lorenzové byla tato změna iniciována přítomností několika studentů, kteří si změnili pohlaví. „Ve škole máme pár studentů, kteří si změnili pohlaví, proto jsme to udělali,“ uvedla ředitelka. Škola tak reaguje na potřeby svých žáků a snaží se vytvářet prostředí, kde se všichni cítí přijati a respektováni.
Kontroverze na sociálních sítích
Přestože škola svůj krok vysvětluje jako projev úcty a podpory, reakce veřejnosti byly smíšené. Na sociálních sítích se rozhořela debata o vhodnosti a smysluplnosti nebinárních toalet. Někteří lidé nerozumí, kdo tyto záchody může využívat, což přináší zmatek. Fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze se s podobnou reakcí setkala již v roce 2022, kdy otevřela svou první nebinární toaletu. „V budově FHS UK v prostorách nebinární toalety v 0. podlaží (č. dveří 0.06) na WC pro invalidy je k dispozici přebalovací pult. Neváhejte ho tedy v případě potřeby využít, místnost je trvale dostupná,“ oznámila fakulta na Facebooku. Místo nadšení však čelila i kritice a nepochopení.
Význam nebinární identity
Nebinární identita zahrnuje všechny genderové identity, které nejsou výhradně mužské ani ženské. Patří sem například osoby, jejichž genderová identita se pohybuje mezi mužským a ženským (genderfluid), identifikují se s více gendery (polygender), nejsou si jisté svým genderem (genderflux) nebo nemají žádný gender (neutrois). Respektování těchto identit je krokem k větší inkluzi a diverzitě ve společnosti, což se snaží školy jako Gymnázium a střední odborné učiliště v Plasích reflektovat.
Nové normy a legislativa
Podle nových norem schválených ministerstvy školství, zdravotnictví a práce a sociálních věcí budou na školách povoleny toalety pro nebinární žáky. „Tento trend je celoevropský, málokdy je tam rozlišení záchodů na dívčí a chlapecké. Je to i přiblížení se evropskému trendu a nebinárnímu světu,“ uvedla hlavní iniciátorka novelizace, poslankyně Renáta Zajíčková (ODS). Vyhláška ustupuje od povinnosti mít záchody zvlášť pro dívky a chlapce a umožňuje společné záchody. „Nikde ale není psáno, že oddělené záchody být nemohou. Bude na zřizovateli, jak si to dokáže obhájit. Pokud bude mít rodiče, kteří to budou vyžadovat, tak to bude muset přizpůsobit,“ vysvětlila Zajíčková.
Zatímco někteří vítají tuto změnu jako krok k větší rovnosti a inkluzi, jiní vyjadřují obavy a nesouhlas. Nejasnosti ohledně využívání nebinárních toalet a jejich praktické dopady jsou stále předmětem diskuzí. Důležitým aspektem bude, jak se s tímto opatřením vypořádají jednotlivé školy a jak budou komunikovat se svými žáky a rodiči. Přizpůsobení se novým normám bude vyžadovat nejen infrastrukturu, ale i změnu v myšlení a přístupu k různorodosti genderových identit.
Sdílejte tento článek svým přátelům na Facebooku.
Nalezli jste chybu nebo překlep v článku? Napište nám ji na [email protected]