Slovensko se loučí s maturantkami, které zahynuly pod koly autobusu. Přišli se rozloučit stovky lidí

Publikováno 10. 4. 2024
Zdroj: pz, nmh/nov

Ve středu se ve Staré Ľubovni konalo dojemné rozloučení se třemi mladými dívkami, Lucií, Sofií a Kateřinou, jejichž životy byly ukončeny tragickou nehodou autobusu ve Spišském Podhradí. Obřad, který se uskutečnil v Chrámu Matky ustavičné pomoci při klášteře redemptoristů, byl zahájen dopoledne.

Arcibiskup Jonáš ve svém projevu zdůraznil, že věřící najdou útěchu ve slově Božím a poukázal na to, že se nacházíme v paschálním období, což obřadu dodává radostný tón. „Věříme v radost z vzkříšení, a jelikož všechny tři rodiny jsou hluboce věřící, náš obřad slaví vzkříšeného Krista, v něhož i tyto dívky věřily,“ uvedl Jonáš.

Biskup Trstenský vyjádřil myšlenku, že dívky byly odebrány z tohoto světa s plnými svátostmi a v přítomnosti kněží. Podělil se o tvrzení, že sdílená bolest je méně tíživá a zdůraznil význam vyjadřování společného zármutku pro jeho zmírnění. Biskup také navštívil rodiny nebohých dívek, stejně jako řidiče autobusu a jeho blízké, připomínaje, že tato tíha zůstane s řidičem po zbytek jeho života.

Zdroj: nmh/nov

Bílá růže se stala symbolem tohoto smutečního shromáždění, což Jonáš komentoval slovy, že dívky byly ve výkvětu svého života a toto gesto odráží jejich čistotu a krásu. Navíc zdůraznil, že každý křesťan touží setkat se s Kristem a tyto dívky se s ním setkaly, ačkoliv tragickým způsobem.


Během závěrečné části liturgie spišský biskup předal pozůstalým útěšný vzkaz od papeže Františka. Po skončení obřadu se smuteční průvod vydal k novému hřbitovu přes církevní gymnázium sv. Mikuláše, které všechny tři dívky navštěvovaly. Ředitel gymnázia Pavol Chmeliar během liturgie prohlásil, že odchod Lucie, Sofie a Kateřiny zanechal ve škole prázdné místo a 6. duben bude od nynějška pro školu památným dnem.

Katka (†17), Lucka (†17), a Sofia (†18)
Zdroj: nmh/nov

Dívky tragicky zahynuly, když byly sraženy autobusem, jenž se zatím z neznámých příčin pohnul, zatímco dívky procházely před vozidlem. Tato smutná událost se odehrála krátce po jmenování biskupa Trstenského a arcibiskupa Jonáše do jejich úřadů. Oba vyjádřili, že je tato tragédie hluboce zasáhla, avšak jsou odhodláni stát u boku pozůstalých a podporovat je v tomto těžkém období.

Vyšetřování příčin a okolností nehody stále probíhá a policie ve věci vede trestní stíhání pro trestný čin obecného ohrožení.