Šokující objev! Obří fosílie, kterou vědci našli je ve skutečnosti mnohonásobně větší, než si mysleli!

Publikováno 13. 3. 2023
Autor:

Nová analýza jeho pozůstatků však ukázala, že kostnatá ryba jménem Dunkleosteus terrelli byla pouze poloviční velikosti. A zatímco se původně předpokládalo, že se podobá tvarování těla žraloka, ukázalo se, že tomu tak není, píše Live Science.

Jeden z mnoha starých mořských dravců, kteří během devonského období (před 419 až 358 miliony let) proplouvali oceány, byl kostnatý ryba nazvaný Dunkleosteus terrelli. Jeho zkamenělé pozůstatky byly poprvé objeveny před 150 lety poblíž Clevelandu v Ohiu, USA. Největší lebka tohoto starého ryby je uložena v Muzeu přírodní historie v Clevelandu.

Vědci se domnívají, že tělo této ryby bylo, stejně jako její lebka, pokryto tlustými kostěnými destičkami, druhem pancíře. Analýzy 85 centimetrů dlouhé lebky ukázaly, že tento dravec měl velmi silné čelisti, které dokázaly stisknout sílu 3,6 tuny.

Paleontologové však mohli najít pouze zkamenělé lebky Dunkleosteus terrelli, z těl nebyly nalezeny žádné pozůstatky. Na základě velikosti hlavy vědci předpokládali, že celková délka tohoto žralokovitého ryby byla 10 metrů. Russell Engelman z Case Western University v Clevelandu se rozhodl znovu prozkoumat zkamenělou lebku starého mořského predátora. Jeho analýza však ukázala, že původní měření délky těla ryby neodpovídala její skutečné velikosti. Vědec porovnal rané rekonstrukce těla ryby s velikostí lebky a zjistil, že tyto proporce neodpovídají. Engelman změřil velikost lebek různých ryb a porovnal je s jejich proporcemi těla. Zjistil, že velikost a tvar lebky úzce souvisí s prop


Sdílejte tento článek mezi své přátele.