Šokující odhalení: Každý pátý pacient po covidu trpí závažnými problémy s mozkem

Publikováno 20. 6. 2024

Vědci z Oxfordské univerzity přinášejí první rozsáhlé důkazy o tom, že osoby, které překonaly covid-19, jsou vystaveny zvýšenému riziku psychiatrických poruch. Studie, publikovaná v prestižním časopise The Lancet Psychiatry, analyzovala elektronické zdravotní záznamy 69 milionů lidí z USA. Jde zatím o největší výzkum vlivu covidu-19 na duševní zdraví.

Z více než 230 000 zkoumaných pacientů, kteří prodělali covid-19, byla třetině diagnostikována neurologická či psychiatrická porucha do šesti měsíců od nákazy.

Nejčastějším problémem byly úzkosti, které se objevily u 17 % osob, zatímco afektivní poruchy postihly 14 % pacientů. Méně časté, ale stále přítomné, byly případy krvácení do mozku (0,6 %), cévní mozkové příhody (2,1 %) a demence (0,7 %). Tyto zdravotní komplikace byly častější u lidí s těžkým průběhem onemocnění. Například mozková příhoda byla diagnostikována u 7 % pacientů hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče a demence téměř u 2 % z nich.

Naše výsledky ukazují, že onemocnění mozku a psychické problémy jsou častější po prodělání covidu-19 než po chřipce a jiných respiračních infekcích,“ uvedl Max Taquet, psychiatr z Oxfordské univerzity, který se na studii podílel. Zdůraznil však, že zatím nejsou schopni určit konkrétní biologické či psychologické mechanismy, které za zvýšeným výskytem potíží stojí, a že je třeba dalšího výzkumu k identifikaci příčin a jejich prevenci.

Foto: novinkov.cz

Problémy, jako jsou úzkosti, mohou být vyvolány stresem spojeným s onemocněním nebo hospitalizací, zatímco cévní mozková příhoda či demence by mohly být způsobeny biologickými účinky samotného viru nebo tělesnou reakcí na infekci, uvádí vědci. I když je riziko jednotlivých onemocnění či problémů pro jednotlivce nízké, celkový dopad na populaci by mohl být značný kvůli velkému počtu lidí, kteří covid-19 prodělali, varoval spoluautor studie Paul Harrison.

Další zjištění ukázalo, že osoby s již existující psychiatrickou diagnózou měly o 65 % vyšší pravděpodobnost nákazy covid-19 než osoby bez psychiatrické diagnózy, i po zohlednění známých rizikových faktorů. „Toto zjištění bylo neočekávané a vyžaduje další výzkum. Zatím by měla být psychiatrická porucha přidána na seznam rizikových faktorů pro covid-19,“ dodal Taquet.


Studie také naznačuje, že výskyt těchto poruch by mohl mít dlouhodobý dopad na zdravotní systémy a vyžaduje proto systematický přístup k léčbě a podpoře pacientů po prodělaném covidu-19. Tento výzkum je významným krokem k pochopení širších zdravotních důsledků pandemie a poskytuje základ pro další zkoumání, které může přispět ke zlepšení péče o pacienty.