Šokující slova papeže Františka o gayích. Omlouvá se za homofobní výraz. Jak na to reagovala veřejnost?

Publikováno 28. 5. 2024

Kontroverzní výrok papeže Františka: Omluva a reakce veřejnosti

Papež František se dnes omluvil za hanlivý výraz, kterým před týdnem označil homosexuály. Úřad hlavy katolické církve uvedl, že František užil slovo nechtěně a omlouvá se všem, kteří se cítí dotčeni. Italská média v pondělí přinesla informaci, že papež před týdnem na jednání italské biskupské konference tvrdil, že je v církvi „příliš mnoho buzerantů“. Někteří církevní hodnostáři papeže omlouvali s tím, že italština není jeho rodným jazykem. Podle deníku La Stampa mnohé přítomné překvapilo, když z jeho úst zmíněný výraz slyšeli. Po jeho zveřejnění v médiích sklidil papež kritiku.

Mluvčí Vatikánu Matteo Bruni dnes uvedl, že papež nezamýšlel použít homofobní výraz a omlouvá se všem, jichž se jeho slova dotkla. Papež František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio, pochází z Argentiny, má však italské kořeny. Některých jazykových chyb a nepřesností se v italštině dopustil již dříve.

foto: youtube.com

Postoje katolické církve a reakce na kontroverzi

Vatikán v několika svých dokumentech zakazuje přijímat do seminářů lidi, kteří praktikují stejnopohlavní intímni akt, kteří mají „hluboce zakořeněné homosexuální tendence“ či jsou příznivci gay kultury. Otázkou se zabývají i nová pravidla pro fungování seminářů, která vypracovali italští biskupové. Text ještě Vatikán neschválil. V Itálii katolická církev zaznamenala v posledních desetiletích výrazný pokles zájmu o to stát se knězem.


Tento incident opět otevírá otázku, jak se katolická církev staví k homosexuálům a jaké má plány do budoucna v otázce inkluze a akceptace. Je zřejmé, že církev prochází náročným obdobím, kdy musí čelit nejen poklesu zájmu o kněžství, ale i výzvám moderní společnosti, která požaduje rovnost a respekt pro všechny. Papežova omluva je krokem správným směrem, ale mnoho věřících i kritiků očekává další kroky k větší otevřenosti a přijetí.