Sousedé je považovali za úplné blázny a smáli se jim. Nyní litují, že neudělali totéž. Tohle se rozhodli udělat
Tento krok jim umožňuje produkovat vlastní zelenou energii a už šest let platit fixní nájemné, aniž by je ovlivnila současná energetická krize. Jejich bytový dům je jediným obytným domem v Polsku, který je energeticky soběstačný.
Když začali, sousedé se jim smáli. Řekli, že na tom prodělají. Nyní jsou to oni, kdo počítá ušetřené peníze.
Koneckonců za vytápění neutratí ani cent a kdoví, jestli nezačnou vydělávat. Vše začalo před osmi lety, kdy se odpojili od uhelné kotelny a nainstalovali speciální čerpadla, která využívají přirozené teplo z podzemí.
Kotelna, která vytápěla jejich panelák, je obtěžovala neustálým zvyšováním cen za vytápění budovy.
V roce 2013 jim za vytápění budovy platili více než 100 tisíc zlotých ročně (cca 553 000 kč). Nyní, po letech, jim za komíny, které přiléhají k fasádě jejich bytového domu, platí energetická společnost.
Renovace byla rozdělena do několika etap. V roce 2014 obec vybudovala systém tepelného čerpadla se zdrojem tepla ze země s celkovým topným výkonem 120 kW. Kromě toho na střechu umístilo 153 fotovoltaických panelů o výkonu 39,7 kW. Čerpadla odebírají přírodní teplo ze země a předávají je do topného systému. Pouze voda v kohoutcích se ohřívala pomocí plynových kotlů.
V roce 2017 však byly plynové sporáky vyřazeny. Ty se ukázaly jako zbytečné, protože pro ohřev vody byly nainstalovány další solární panely.
Celkem dvě tepelná čerpadla začala vytápět budovu o rozloze 2 150 metrů čtverečních. Během výstavby čerpadel bylo pod hřištěm a v oblasti přilehlé k bytovému domu, který je ve vlastnictví obce, provedeno celkem 24 vrtů hlubokých 99 metrů.
Komunita však stále platila za elektřinu potřebnou pro provoz čerpadel. Rozhodla se tomu učinit konec i rozšířením sítě panelů. Neměla je však kam dát. A tehdy se zrodil ten nápad.
Krzysztof Klimek uvedl, že navzdory instalaci fotovoltaických článků na střechu a balkony bytového domu stále museli kupovat elektřinu pro provoz tepelných čerpadel. Proto se rozhodli zrušit malé balkony a nahradit je velkými moderními balkony, které poskytují prostor pro další fotovoltaické instalace. Toto rozhodnutí bytovému družstvu umožnilo stát se energeticky soběstačným a zvětšit byty o několik metrů, což se nájemníkům velmi líbí.
Nyní je provoz tepelných čerpadel zajištěn výlučně elektřinou z fotovoltaických panelů nainstalovaných na střeše a balkonech. Komunita prodává nadbytek vyrobené energie do sítě. Celý projekt byl financován z bytového družstva a pro tento účel si vzali úvěr od Zemského fondu ochrany životního prostředí a vodního hospodářství v Olsztyně.
Podívejte se na video o vynikající bytové komunitě.
Pokud se Vám článek líbil nebo jste se dozvěděli něco nového – sdílejte jej, nebo podpořte. Čím více sdílení, tím větší motivace pro nás, psát dobré zprávy každý den.
Napište nám komentář! Vaše názory jsou vítány!
Sdílejte tento článek svým přátelům na Facebooku.
Nalezli jste chybu nebo překlep v článku? Napište nám ji na [email protected]