Špatné myšlenky jsou nebezpečnější než jakákoli nemoc. Takto uzdravíte své myšlení podle slavné spisovatelky

Publikováno 26. 3. 2024
Autor:


Naše myšlenky generují činy, ale také vytvářejí realitu kolem nás. Přestože se odehrávají na psychické úrovni, přitahují události hmotného světa jako magnet.

„Myšlenka je organická bytost, lze ji demonstrovat. Dokonce i jednoduché nástroje mohou zaznamenat výskyt myšlenky. Myšlenka může dokonce změnit tělesnou teplotu nebo váhu člověka. Tento rozdíl lze pozorovat jednoduchým experimentem, s citlivými stupnicemi a ostrostí různých myšlenek,“ tvrdila před téměř 100 lety Helena Roerich, filozofka a spisovatelka.


Zdůraznil také, že myšlenka ovlivňuje nejen životy jednotlivců, ale i osudy celých národů. Jak je to možné? Naše děti následují příklady, které vidí kolem sebe, a předávají stejné ponaučení, protože chování svých rodičů vnímají jako normální. Pokud žijí v domově, kde všichni myslí negativně a ze všech vyzařuje negativita, budou pokračovat v tradici. Každá budoucí generace tedy bude pokračovat v tomto toxickém zlozvyku. Bohužel mnoho dospělých nechápe, že jsou zodpovědní za to, aby si jejich děti uvědomily důležitost pozitivního myšlení. K tomu je však životně důležité, aby si sami uvědomili a zažili její sílu.

Myšlenka může přesahovat prostor a čas

Musíte být obeznámeni s radou, abyste byli opatrní ve svých slovech, protože Vesmír vám vždy může dát to, o co žádáte, i když to není přesně to, co potřebujete. Na stejném principu bychom měli věnovat stejnou pozornost svým myšlenkám jako našim mluveným slovům nebo činům, vysvětluje Helena Roerich. Když člověk vysloví slovo, v jeho mysli se vynoří deset malých myšlenek, které mohou mít obrovskou sílu.

„Naše myšlenky generují nejen akci, ale také vytvářejí realitu kolem nás. Nižší myšlenky jako magnet přitahují nižší vrstvy hmoty. Špatné myšlenky jsou jako bacily, nakažlivější a nebezpečnější než jakákoli nemoc. Abychom se před nimi ochránili, musíme mít své myšlenky čisté. Je to nejen nejlepší dezinfekce, ale také skvělé tonikum,“ radí Helena Roerich.

Podle její teorie je myšlenka jemná, nesmrtelná energie, která přežije všechno. Dokáže překonat prostor a čas, a co je nejhorší, může způsobit nemoci, sucho a hladomor. Ruský spisovatel přirovnal proces šíření myšlenek k výstřelu z pistole. Vzniklý kouř se šíří do atmosféry a v závislosti na atmosférických podmínkách zde může zůstat dlouhou dobu.

Helena Ivanovna Roerich

„Lidé s podobnými myšlenkami se spojují. Spojují je dohromady a posilují neviditelné síly. Dvě stejné myšlenky dvou lidí tedy sedminásobně zvyšují jejich vlastní sílu,“ vysvětlila Helena Roerich.

Filosofka-spisovatelka proto ve všech svých dílech zdůrazňovala důležitost vědomého myšlení, zejména však jasné vymezení pozitivních a negativních myšlenek. „Člověk v každém okamžiku buď tvoří, nebo ničí. Svět je plný protichůdných myšlenek. Mnoho nemocí je založeno na destruktivních myšlenkách, (…) ale přesvědčit člověka, že výhoda spočívá v pozitivním myšlení, je téměř nemožné. Je nemožné vyjádřit, jak moc je člověk zodpovědný za kvalitu svého myšlení. Srdce bije bez přestání, puls myšlenek je stejně stálý. Není ale zvykem o tom mluvit,“ říká Helena Roerich.

Člověk buď tvoří, nebo ničí

Svět se bohužel nezmění, dokud nezměníme své myšlenky, dokud se lidé nenaučí své myšlenky ovládat. Jak toho můžeme dosáhnout? Podle Heleny Roerich je první věcí, kterou musíme udělat, potlačit všechny nežádoucí myšlenky v naší mysli a soustředit se na pozitivitu a účel. Spisovatel se domnívá, že nedobrovolné myšlenky jsou nejškodlivější.

Síla mysli funguje takto: má-li člověk velký cíl, ke kterému usiluje, pak mu každá myšlenka související s tímto cílem pomůže dosáhnout toho cíle co nejrychleji. Ale jakákoli nekontrolovaná myšlenka – jako záblesk možnosti neúspěchu – může tuto cestu prolomit a zničit její sílu.

Musíme si uvědomit, že i malá myšlenka může zničit naši cestu ke štěstí. Máte nějaký velký sen, který jste ještě nerealizovali? Pak se zaměřte na zbavení se negativity, která vás brzdí, i když jste jen jeden krok od svého konečného cíle. „Musíte se naučit, aby byly vaše myšlenky jasné jako diamant,“ upozornila Helena Roerich.

Podrážděnost, sebelítost a nedostatek sebevědomí jsou stavy, které lidé zažívají, když se neustále zabývají negativními myšlenkami. Pokud se z toho vyléčíte, budete schopni udržet nemoci, problémy a zlo na uzdě. Dobré myšlenky pomáhají přitahovat dobro a zbavit se úzkosti, která otravuje vaši duši. Dělejte, co chcete, odpočívejte a užívejte si divy světa kolem vás!


Sdílejte tento článek svým přátelům na Facebooku.

Nalezli jste chybu nebo překlep v článku? Napište nám ji na [email protected]