Srdceryvný příběh: Bývalý policista Miroslav bojuje s agresivním nádorem, rodina potřebuje miliony
Miroslav Lavička (46), někdejší policista a instruktor autoškoly, se stal obětí osudu, když mu byl diagnostikován zhoubný mozkový nádor – glioblastom. Tento druh rakoviny je znám svou agresivitou a obtížnou léčitelností. Pro Miroslava a jeho rodinu to znamenalo obrovský šok a zásadní změnu životních plánů.
První zdravotní problémy se u Miroslava objevily v září minulého roku. Všiml si neobvyklého čichového vjemu připomínajícího aceton a trpěl přechodnými vidinami. Tyto symptomy však brzy ustoupily, ale situace se dramaticky zhoršila, když ztratil schopnost chůze ve stejný den, kdy jeho dcera dostala první občanský průkaz. Po rychlém převozu do nemocnice a následných vyšetřeních přišla drsná zpráva.
„Po CT za mnou přišla doktorka z neurologie, vzala mě za ruku a říká: Pane Lavička, my si vás tu už necháme, máte nádor v hlavě. Musím říct, že mně to vůbec nedošlo, jen jsem se zeptal, jak je velký. Prý pět centimetrů. Vzal jsem to naprosto s klidem,“ vzpomíná Miroslav. O své situaci informoval své přátele pouze stručným sdělením, že situace není dobrá.
Den před svými šestačtyřicátými narozeninami Miroslav podstoupil operaci, při které nebylo možné nádor kompletně odstranit. Následná léčba radioterapií a chemoterapií mu přináší značné obtíže. V nemocnici se však dozvěděl o metodě OPTUNE, která by mohla prodloužit jeho život.
„Jmenuje se OPTUNE a je založena na principu, že prochází-li rakovinovou buňkou střídavý elektrický proud určitých charakteristik, buňka ztrácí schopnost se dělit,“ popsal Miroslav. I přes naděje, které tato léčba přináší, je si vědom, že úplné vyléčení není možné.
„Vím, že ani tahle metoda mě plně nevyléčí. Ale je to pro mě šance žít déle. Vždycky jsem se těšil, že dceru Majdu naučím jezdit na motorce. Teď je jí patnáct a mohla by začít. A já nevím, jestli s ní budu moct být u toho,“ říká Miroslav s nadějí, že by mohl být součástí důležitých okamžiků v životě své dcery.
Miroslavova manželka Bára, s níž je spolu od jejích šestnácti let, se s těžkou diagnózou svého manžela obtížně smiřuje. „Tolik věcí jsme odkládali až budou děti větší, plánovali, co budeme dělat v důchodu. A teď, když nám doktor sdělil, že máme tak maximálně rok a půl společného života, nevím co dál,“ popisuje své pocity Bára.
Léčba OPTUNE by mohla významně prodloužit Miroslavův život, ale její cena je astronomická – 620 tisíc korun měsíčně. Pojišťovna náklady nehradí, a rodina tak potřebuje sehnat celkem devět milionů korun na maximální efekt této léčby. Veřejná sbírka je jedním z mála řešení, které by mohlo pokrýt náklady na každý měsíc léčby a dát Miroslavovi šanci na delší život.
„Místo roku a půl bychom měli třeba 5 let! Ani se neodvažuji doufat, že by to mohlo být i víc. Najednou se možnost, že Míra děti naučí řídit, doprovodí na maturitní ples a třeba i k oltáři, nezdá tak nedosažitelná,“ vyjádřila se Bára.
Glioblastom patří k nejagresivnějším typům mozkových nádorů, jeho léčba byla vždy náročná kvůli jeho rychlému růstu a odolnosti vůči tradičním metodám. Moderní technologie, jako je OPTUNE, přinášejí nové možnosti v boji proti této zákeřné nemoci. OPTUNE využívá střídavý elektrický proud k narušení buněčného dělení rakovinových buněk, což je považováno za průlom v léčbě mozkových nádorů.
Odborníci se shodují, že i když OPTUNE není definitivním lékem, může významně prodloužit život pacientů a zlepšit jejich kvalitu života. Vysoké náklady však činí tuto léčbu dostupnou pouze díky veřejným sbírkám a dobročinným organizacím.
Příběh Miroslava Lavičky je nejen příběhem jednoho muže, ale také odrazem současného boje s těžkými nemocemi a výzev, které přinášejí nejen pacientům, ale i jejich rodinám a celé společnosti.