Stav dítěte se rychle zhoršoval, ale lékaři stále nemohli zjistit, co chlapci je. Léčba této nemoci je zdlouhavá a trvá týdny až měsíce

Publikováno 26. 3. 2024

Deník GoodNewsNetwork informoval o případu šestiměsíčního chlapce, který byl převezen do nemocnice kvůli letargii. Lékařům se nakonec podařilo stav diagnostikovat, ale museli objednat lék ze vzdálenosti tisíců kilometrů. Chlapcův stav je tak vzácný, že se v této nemocnici ještě nikdy nevyskytl.

Lékaři nejprve netušili, co chlapci je.

Rodiče malého Thomase si všimli, že je chlapec apatický a nechce jíst. Nejprve ho vzali k praktickému lékaři, který ho vyšetřil a řekl jim, aby ho odvezli do nemocnice, pokud se jeho stav zhorší. To se také brzy stalo, protože chlapcovy svaly začaly také ochabovat. V nemocnici v anglickém Birminghamu podstoupil CT vyšetření, musel být intubován a uveden do řízeného kómatu.

Stav dítěte se rychle zhoršoval, ale lékaři stále nemohli zjistit, co chlapci je. Nakonec se doktor Amitav Parida jako první zmínil o tom, že by chlapec mohl mít botulismus. „Všechny Thomasovy příznaky ukazovaly na botulismus, ačkoli se s tím nikdo z nás v nemocnici předtím nesetkal,“ uvedl podle BBC doktor Amitav Parida.

Léčba se také prodlužuje, pokud se podává antitoxin.

Dětský botulismus je velmi vzácné, ale život ohrožující onemocnění, které často vyžaduje intenzivní péči. Ve Velké Británii bylo dosud zaznamenáno pouze 20 případů, a to se zde ani nevyrábí antitoxin, který je třeba postiženému dítěti podat. Lékaři jej proto museli urychleně objednat z USA. Lék byl do nemocnice dopraven letecky a dorazil do 48 hodin.

Po přijetí se malý Thomas konečně začal zotavovat. Ve vyděšených rodičích, kteří netušili, zda se jejich chlapeček vůbec někdy uzdraví, se probudila naděje. V nemocnici však strávil dalších pět týdnů, než byl propuštěn. Jeho zdravotní stav se postupně zlepšuje. Léčba botulismu je však i při podávání antitoxinu zdlouhavá a trvá týdny až měsíce.


Stejně jako ve většině případů dětského botulismu se zdroj toxinu nepodařilo identifikovat. Obecně se však podávání medu kojencům nedoporučuje. Může obsahovat botulotoxin. Kojenecký botulismus představuje vyšší riziko u kojenců mladších 6 měsíců, kterým je podávána umělá výživa.