Stephen Hawking měl před svou smrtí poslední varování pro lidstvo. Jeho obavy se začínají naplňovat

Publikováno 26. 3. 2024
Autor:

Přestože vývoj technologií může zásadně usnadnit náš život a v mnoha ohledech nám prospět, mnozí se shodují, že vzestup umělé inteligence s sebou nese vážná nebezpečí.

Stephen Hawking byl jedním z prvních, kdo na tato nebezpečí upozornil již v roce 2012, kdy byl vývoj umělé inteligence ještě v plenkách.

Profesor Hawking tehdy pro BBC řekl, že „vývoj plné umělé inteligence by mohl znamenat konec lidské rasy“ a řekl, že umělá inteligence může rychle překonat lidskou inteligenci a uhánět stále rychlejším a rychlejším tempem.

„Lidé, limitovaní pomalou biologickou evolucí, by nebyli schopni konkurovat a byli by vytlačeni ze závodu,“ dodal populární fyzik.

V roce 2015 byl jedním ze 100 odborníků, kteří podepsali otevřený dopis OSN varující před nebezpečím nekontrolovaného vývoje umělé inteligence a připojili se k zakladateli SpaceX Elonu Muskovi ve výzvě k přísným pravidlům týkajícím se umělé inteligence.


Poté, rok před svou smrtí v roce 2017, v rozhovoru pro časopis Wired varoval lidstvo před nebezpečím, které může AI pokračovat ve vývoji tímto tempem.

Vyjádřil to takto: „Obávám se, že umělá inteligence může úplně nahradit lidi.“ V jednu chvíli dokonce navrhl, že bychom se nakonec mohli stát jednoduchými jako kus kamene ve srovnání se stroji, kdybychom nedávali pozor.

„Možná čelíme inteligenční explozi, která nakonec vyústí ve stroje s inteligencí, která přesahuje tu naši o větší míru než ta naše, kterou mají hlemýždi,“ napsal ve své knize Stručné odpovědi na velké otázky, která vyšla pár měsíců po jeho smrti.

„Je lákavé odmítnout myšlenku vysoce inteligentních strojů jako pouhé sci-fi, ale to by byla chyba – a potenciálně největší chyba, jakou jsme kdy udělali.“

Když se podíváte na stav digitálního věku, ve kterém právě žijeme, rychlý rozvoj a šíření umělé inteligence může být skutečně děsivé. Umělá inteligence se navíc neustále učí a vyvíjí z dat, která poskytujeme.

S ohledem na to odborníci v roce 2023 vypracovali další otevřený dopis, v němž naléhali na šestiměsíční pauzu ve výzkumu AI.