Takhle můžete pomocí enzymů léčit záněty, posílit imunitu, odstranit jizvy a zpomalit stárnutí

Publikováno 29. 3. 2024
Autor:

Co je to enzym?

Enzym je biokatalyzátor – něco, co pomáhá něčemu jinému fungovat lépe a rychleji. Chemické reakce jsou obecně pomalé, ale enzymy tyto reakce urychlují.

Bez enzymů by chemické reakce, které nás udržují naživu, byly příliš pomalé na to, abychom přežili. V lidském těle je přibližně 3000 enzymů, které se účastní více než 7000 chemických reakcí.

Přestože jednou z důležitých rolí enzymů je trávení, není to jejich jediná a konečná funkce.

Mezi důležitější role, které hrají proteolytické (proteiny štěpící) enzymy, patří: protizánětlivé, antifibrotické, čistící, imunitní, antivirové a protirakovinné účinky.

Podrobněji se jim budeme věnovat na následujících řádcích.


1. Přirozený protizánětlivý účinek

Enzymy jsou první linií obrany proti zánětu. Zánět je reakce imunitního systému na jakékoli podráždění, ať už chemické, mechanické, radiační, toxické, bakteriální, virové nebo jiné.

Řekněme, že sis zranil pravé koleno. Imunitní systém při detekci takového podráždění vytvoří proteinový řetězec zvaný cirkulující imunitní komplex (zkráceně CIC), který je specifický (obrazně „šitý na míru“) pro pravé koleno (Nobelova cena byla udělena v roce 1999 za tzv. objev tohoto mechanismu).

CIC se přesouvá do pravého kolena a způsobuje bolest, zarudnutí a otok, všechny příznaky zánětu. To je zpočátku užitečná reakce, protože je to varování, že s kolenem není něco v pořádku a vyžaduje pozornost.

Samotný zánět však způsobuje další podráždění, na které tělo reaguje produkcí dalších, ale nyní škodlivých CIC.

Acylpyrin, ibuprofen a další nesteroidní antirevmatika mají stejný účinek – zabraňují tvorbě CIC. Zabraňují však tvorbě všech typů CIC, včetně těch velmi užitečných a potřebných, jako jsou ty podporující sliznici tenkého střeva nebo zajišťující správnou činnost ledvin a jater.

Z tohoto důvodu jsou takové léky zdraví škodlivé. Jen v USA těmto lékům ročně podlehne 20 000 lidí a dalších 100 000 je hospitalizováno s krvácením střev, jater, ledvin a střev.

Proteolytické enzymy (trávící bílkoviny) jsou však zcela bezpečné a bez nebezpečných vedlejších účinků. Jejich toxická dávka není známa. Nejlepší na nich je, že dokážou rozlišit užitečné CIC od zbytečných, protože fungují jako zámek a klíč – mezi zuby jim projdou jen platné CIC a neutralizují se jen ty zbytečné.

To snižuje zánět na naprosté minimum (užitečný, stresující zánět) a zároveň minimalizuje bolest.

2. Antifibrotický účinek

Trávicí proteolytické enzymy mají schopnost trávit a hojit vláknitou (jizvu) tkáň. Fibróza je zjizvená tkáň a většina lékařů si možná ze studia anatomie pamatuje, že je to postupná fibróza tkáně, která pomalu vede lidské tělo ke smrti.

Již na začátku procesu stárnutí, tedy kolem 27. roku, začíná produkce enzymů v těle klesat. Tělo si totiž za svůj život dokáže vyrobit jen určité množství enzymů. Velkou část z něj tělo využije až do 27 let.

V tomto věku si tělo začíná uvědomovat, že pokud bude nadále spotřebovávat enzymy na stejné úrovni, veškerá kapacita produkce enzymů se brzy vyčerpá a člověk se nedožije 40 let.

(Je to kvůli zhoršené produkci enzymů u dětí s cystickou fibrózou, že jen zřídka přežijí do svých 20 let, protože trpí progresivním zjizvením plic způsobeným akutním nedostatkem enzymů, což nakonec vede k selhání plic.)

Protože je tělo velmi sofistikované, radikálně omezí používání enzymů – začne dávkovat enzymy, jako by kapaly z kapátka, místo předchozí dávky ze lžičky. Důsledkem je, že se tím snižuje schopnost tkáně se sama opravovat a tělo není schopno zabránit nadměrnému hromadění fibrinu kdekoli v těle, od jednoduchých poranění vnitřních orgánů a krevních cév.

To je období, kdy se u žen začínají objevovat příznaky jako fibrocystická onemocnění prsu, myomy, pozánětlivé patologické změny děložního čípku, endometrióza a známá arterioskleróza (kornatění cév, nebo prostě jizvení cév). krevní cévy) se u většiny z nás pomalu začíná vyvíjet.

Později se vlivem usazování fibrinu (jizvy) začnou vnitřní orgány (včetně mozku) zmenšovat a ztrácet na účinnosti.

Také kvůli nízké produkci enzymů v pozdějším věku se rány (včetně zlomenin) hojí obtížněji, jsou tvrdé a zanechávají viditelné jizvy. Samozřejmě kromě nedostatku enzymů existují i ​​další faktory, například nedostatek vitamínů a minerálů.

Pokud nahradíme sníženou produkci enzymů, zjizvená tkáň a vazivová tkáň, která zatěžuje tělo, může být kontrolována a redukována.

Mnoho lékařů v USA, zejména specialistů v oboru plastické chirurgie, si teprve nyní stále více uvědomuje, že pomocí enzymů lze vyhladit i staré jizvy – od pooperačních ran, plicní fibrózy, fibrózy ledvin až po keloidy, které jsou několik let staré.

Lékaři v Evropě o tom vědí již dlouhou dobu a již více než 40 let používají perorální enzymy k léčbě podobných onemocnění. Pokud nahradíme ztracené enzymy, můžeme kontrolovat a snížit množství zjizvené tkáně v těle.

3. Čištění krve

Krev není jen řeka života, ale také řeka, díky které se buňky a orgány zbavují nepotřebného, ​​toxického materiálu (odpadků).

Enzymy štěpící bílkoviny napomáhají krevnímu oběhu tím, že z krve odstraňují přebytečný fibrin, který způsobuje přílišné zhoustnutí krve, což v konečném důsledku vede k krevním sraženinám a infarktu nebo mrtvici.

Všechen tento nepotřebný materiál by měla játra odfiltrovat, ale dnes má většina lidí mnohem méně výkonná játra (často jsou játra sama ve stavu chronické nebo akutní toxicity), takže se toxický materiál vrací do krve.

Toxická látka pak koluje v krvi a čeká, až bude v játrech místo a dostatek enzymů k jejímu odstranění. Tento cyklus může trvat dny až týdny.

Po příjmu enzymů z potravy je žaludek nevyužívá k trávení potravy, ale dostávají se do tenkého střeva, odkud se vstřebávají do krve, kde se podílejí na systémovém trávení a odlehčují tak játrům:

Odstraňují přebytečný fibrin z krve a snižují slepování krvinek. Tyto dvě akce samotných enzymů pomáhají předcházet krevním sraženinám a stavům, jako jsou infarkty a mrtvice. Rozkládají mrtvý/odpadní materiál na menší částice a umožňují mu rychleji opustit krevní řečiště tím, že jsou vylučovány do tlustého střeva (8). Čistí FC receptory v bílých krvinkách, čímž podporují jejich funkci a jejich schopnost a připravenost bojovat s infekcí.

Zde se dostáváme k jediné výhradě týkající se použití enzymů. Bez souhlasu a pod lékařským dohledem by je neměli užívat pacienti s hemofilií a lidé užívající léky na ředění krve, jako je heparin, coumadin, Phlavix, warfarin a podobně, protože enzymy mohou zesílit jejich působení a způsobit nadměrné ředění krve a zvýšení riziko krvácení.

4. Imunomodulační účinek

Trávicí enzymy mají schopnost adaptace k optimalizaci tělesné kondice a imunity. Když imunitní systém oslabuje, stáváme se náchylnými k infekcím. Jak už ale bylo řečeno, enzymy podpoří imunitu.

A naopak – pokud imunitní systém pracuje nadměrně, tělo produkuje protilátky, které napadají vlastní buňky (jako u roztroušené sklerózy, revmatoidní artritidy, lupusu atd.).

V tomto případě enzymy „ochlazují“ imunitní systém trávením takových protilátek.

5. Antivirový účinek

Viry jsou nebezpečné, protože se v těle množí. K tomu se musí vázat na DNA v buňkách těla pomocí vnější proteinové buněčné stěny. Virus po vstupu do buňky několikrát zhoustne, což ochrání napadenou buňku i samotný virus před imunitním systémem.

Cokoli, co může narušit integritu proteinového obalu, který chrání virus, má schopnost umožnit imunitnímu systému virus zničit a zabránit mu v množení.

Trávicí enzymy dokážou rozlišit mezi proteinem (nebo proteinovým obalem), který je normální, a proteinem, který chrání buňku infikovanou virem (jak již bylo zmíněno, jedná se o mechanismus zámku a klíče).

Poté stráví nemocný protein a umožní imunitnímu systému zničit virus. Nakonec stráví zbytek – fibrin.

6. Protirakovinný účinek

Princip je podobný jako u antivirového účinku.

Enzymy tráví proteinový obal rakovinných buněk, což umožňuje lepší přístup k imunitnímu systému a také k protirakovinným lékům (přírodním nebo chemickým).

aplikace

Existuje více než 200 publikovaných vědeckých prací o absorpci, použití a terapeutických účincích perorálně podávaných systémových enzymů.

Při prohledávání centrální lékařské databáze PubMed pod klíčovými slovy jako serrapeptáza, papain, bromelain, trypsin, chymotrypsin, papain nebo nattokináza najdete rozsáhlé práce o enzymech s historií lékařského použití více než 40 let v Evropě a Japonsku.