Téměř každý z nás tuto potravinu vyřadil ze svého jídelníčku, ale pouhá 1 hrst denně zlepší vaše zdraví

Publikováno 21. 3. 2024
Autor:

Cizrna má mnoho názvů, najdeme ji také například pod názvem slané fazole.

Cizrna je luštěnina z čeledi fazolových, která má mimořádné nutriční hodnoty. Je plná bílkovin a obsahuje dostatek vlákniny, abyste se cítili sytí na několik hodin.

Je bohatá na antioxidanty, železo, hořčík, draslík a vitamíny A, E a C. I vařená cizrna má dvakrát více železa než stejné množství masa. Obsahuje také velké množství bílkovin. Z tohoto důvodu se doporučuje těhotným a menstruujícím ženám.

Pokud jde o biochemické složení cizrny, sušené zrno této luštěniny obsahuje 23 % bílkovin, 53 % sacharidů, 4–5 % rostlinného oleje, 3–5 % celulózy a 3 % minerálních látek.

Cizrna bojuje proti rakovině, snižuje záněty v těle, pomáhá udržovat zdraví srdce a zdravé kosti, reguluje hladinu cukru v krvi, je bohatým zdrojem antioxidantů, je ideální pro ženy, udržuje zdravou pokožku, zabraňuje vypadávání vlasů, je vhodná pro vegetariány a osoby s celiakií.

Vyplavuje toxiny a pomáhá při hubnutí.

Díky vysokému obsahu vlákniny skvěle podporuje hubnutí. Navíc, pokud ji budete konzumovat pravidelně, vyplavíte ze střev a jater veškeré nahromaděné toxiny.


Je vhodná pro diabetiky

Studie ukázaly, že u lidí s diabetem 1. typu, kteří často jedí potraviny s vysokým obsahem vlákniny, jsou hladiny glukózy sníženy a u lidí s diabetem 2. typu se může zlepšit hladina krevního cukru, lipidů a inzulínu.

Chrání zdraví kostí

Železo, fosfáty, vápník, hořčík, mangan, zinek a vitamín K obsažené v cizrně přispívají ke zdraví a síle kostí. S některými minerály však buďte opatrní, protože příliš mnoho fosforu a příliš málo vápníku může vést k oslabení kostí.

Snižuje krevní tlak

Jednou z nejdůležitějších změn, které můžete udělat pro snížení krevního tlaku, je jíst potraviny s nízkým obsahem sodíku a cizrna je jednou z nich. Kromě toho je zde draslík, který je stejně důležitý pro normalizaci krevního tlaku.

Rakovina

Některé studie tvrdí, že pravidelná konzumace cizrny může pomoci snížit riziko některých typů rakoviny. Je to proto, že tato luštěnina může stimulovat produkci butyrátu, mastné kyseliny, která může snížit zánět v buňkách tlustého střeva, což může snížit riziko rakoviny tlustého střeva.

Cizrna navíc obsahuje saponiny. Jedná se o rostlinné sloučeniny, které mohou pomoci zabránit rozvoji určitých typů rakoviny.

Příprava cizrny

Před vařením je třeba cizrnu namočit alespoň na 8 hodin do vody. Poté vložíme do hrnce, zalijeme čistou vodou a vaříme asi 40 minut na mírném ohni přikryté nebo 20 minut v tlakovém hrnci a nakonec jen ochutíme podle libosti. Dobrou chuť!

Jíte cizrnu? Napište nám komentář…

Byly pro vás tyto informace užitečné? Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!