Tereza málem zemřela kvůli záděru na nehtu. Dávejte si na to v kuchyni pozor. Spousta lidí to podceňuje

Publikováno 12. 4. 2024

Dostala septický šok a lékaři jí dávali pouze 10% šanci na přežití. Trvalo ji rok, než se zotavila, a stále trpí posttraumatickou stresovou poruchou. Přesto se nevzdává a snaží se pomáhat lidem, kteří si prošli stejným utrpením. O sepsi a jejích možných komplikacích se veřejnost dozvídá jen velmi málo, přestože se nejedná o ojedinělou diagnózu.

Bakterie se do jejího těla dostala přes bouli na prstu.

Dnes šestatřicetiletá Tereza si před dvěma lety prošla doslova peklem, jak informoval web PrimaŽena. Kvůli plísni na nehtech se jí do těla dostaly bakterie z říznutí od kuřete. Infekce způsobila septický šok a otravu krve. Fitness trenérka byla v té době na Bali a přiznala, že byla ve velkém stresu a své tělo hodně zatěžovala náročným tréninkem. Krátce před infekcí se také nakazila kovidem, který její tělo rovněž vyčerpal.

Dva dny po návštěvě České republiky dostala vysokou horečku a zimnici. Poprvé byla hospitalizována poté, co její matka zavolala záchranku, když ji našla v koupelně v bezvědomí. V nemocnici ji však diagnostikovali virózu a po třech hodinách ji poslali domů, aby si lehla. Do nemocnice se vrátila v septickém šoku a putovala rovnou na jednotku intenzivní péče.

Naučila se znovu chodit, ale nyní má psychické problémy.

„V nemocnici mi nikdo neřekl, jak je to vážné. To, že sepsi způsobily bakterie ze syrového kuřecího masa, se ukázalo až o několik dní později, když přišly výsledky vzorků. Můj stav se však začal opět zhoršovat, až byla nutná operace. Lékaři mi dávali 10% šanci na přežití, a to i s nutností drenáže a dialýzy. Přežila jsem. Naštěstí bez následků,“ řekla Tereza deníku Blesk.

Sepse vzniká, když tělo reaguje na infekci extrémním způsobem. Tato reakce způsobuje drastické změny v těle a může být velmi nebezpečná a potenciálně život ohrožující. Podle webových stránek HealthLine je velmi důležité sepsi včas odhalit, aby mohla být rychle léčena, zejména širokospektrými antibiotiky. Pokud se neléčí, může přejít v septický šok, který se projevuje výrazným poklesem krevního tlaku, který může vést k mrtvici, srdečnímu selhání, poruše funkce dalších orgánů a smrti.


Tereza nakonec boj se sepsí vyhrála. Musela se však naučit znovu chodit a rekonvalescence trvala téměř rok. Nemoc se bohužel podepsala i na její psychice. Stále se musí potýkat s postseptickým syndromem, který zahrnuje posttraumatickou stresovou poruchu. Je však bojovníkem a snaží se pomáhat těm, kteří se po podobné diagnóze snaží vrátit zpět do života.