Tohle je 9 nemocí, které dcery většinou zdědí po své matce. Tohle je určitě dobré vědět

Publikováno 1. 8. 2023

#1 Osteoporóza je onemocnění, při kterém zvýšená slabost kostí zvyšuje riziko zlomeniny kostí


Obvykle jsou to ženy, které trpí touto nemocí, a genetická predispozice je jedním z nejdůležitějších rizikových faktorů. Osteoporóza se může projevit po menopauze, období, ve kterém kosti ztrácejí vápník a stávají se křehkými.

Preventivní opatření: Měli byste jíst více potravin bohatých na vápník. Nezapomeňte však, že vápník může tělo absorbovat pouze v kombinaci s vitamínem D. Poraďte se se svým lékařem a požádejte ho, aby vám předepsal potřebné vitamíny. Snažte se také častěji chodit na procházky po čerstvém vzduchu.

#2 Revmatoidní artritida – příčina není jasná, ale vědci naznačují, že zahrnuje kombinaci genetických a environmentálních faktorů, které ovlivňují imunitní systém člověka

Preventivní opatření: Přestaňte kouřit a snižte spotřebu kávy a červeného masa. Postarejte se o zuby a dásně, pravidelně navštěvujte zubaře. Periodontální onemocnění může vést k rozvoji revmatoidní artritidy.
Zahrňte do své stravy potraviny bohaté na vitamín C.

#3 Předčasné stárnutí – vědci zjistili, že určité geny jsou zodpovědné za to, jak dlouho se může naše tělo bránit stárnutí

Tyto geny se přenášejí z generace na generaci z matčiny strany. Pokud zdědíte poškozenou mateřskou DNA, proces stárnutí bude rychlejší. Bohužel vědci ještě neobjevili, jak tento proces zvrátit, ale stojí za to použít opalovací krémy s vysokým SPF, protože citlivost na sluneční světlo je také dědičnou vlastností.

#4 Deprese – 300 milionů lidí trpí depresí každý rok

Vědci objevili gen Slc6a15, který je zodpovědný za depresi a může být zděděn. U žen je dvakrát vyšší pravděpodobnost deprese než u mužů a může se dokonce stát chronickým onemocněním. Poporodní deprese může být také zděděna.


Preventivní opatření: Pečujte o svou fyzickou kondici: musíte dobře spát, mít vyváženou stravu a pravidelně cvičit. Nenechávejte své problémy doma, obraťte se na přátele a rodinu o pomoc. Někdy potřebujete někoho, s kým si můžete promluvit. Nestyďte se navštívit psychoterapeuta, pokud si myslíte, že se stav zhoršil.

#5 Glaukom – ženy mají větší pravděpodobnost glaukomu než muži, zatímco genetické mutace, se kterými je tato nemoc spojena, mohou být zděděny

Preventivní opatření: Musíte navštívit oftalmologa alespoň jednou ročně. Přidejte do svého života pravidelné cvičení, jako je chůze nebo jogging. Můžete také cvičit jógu, ale vyhněte se pózám vzhůru nohama, které vám mohou zatížit krk a ramena.

#6 Kardiovaskulární onemocnění – Ukládání tuků v ženském těle je geneticky dáno, takže pokud se tuk koncentruje kolem břicha, riziko kardiovaskulárních onemocnění se určitě zdvojnásobí

Přebytečný cholesterol v krvi, který je uložen v koronárních arteriích vedoucích k infarktu, může být také zděděn.

Preventivní opatření: Nadváha zvyšuje riziko srdečního infarktu, vysokého krevního tlaku a cukrovky. Najděte fyzickou aktivitu, která vám nejvíc vyhovuje, a cvičte 3-4 krát týdně.

Změňte stravu: zbavte se slaných, sladkých a mastných jídel a jezte více zeleniny a ovoce.

#7 Migrény – ženy trpí migrénou 3krát častěji než muži

Toto onemocnění se může přenášet i geneticky, lze však tento stav zmírnit a snížit počet návalů.

Preventivní opatření: Snižte spotřebu alkoholu, čokolády, sýra, kávy a citrusových plodů. Všechny tyto potraviny mohou způsobit migrény. Snažte se vyhnout místům se silným zápachem a jasným silným světlem. Nezapomeňte také pít hodně vody.

#8 Alzheimerova choroba – je nejběžnější formou demence, která se objevuje častěji u žen než u mužů

Neexistuje žádný lék na tuto nemoc, ale můžete snížit riziko, pokud budete dodržovat zdravý životní styl.

Preventivní opatření: Kontrolujte krevní tlak a hladinu cholesterolu. Omezte spotřebu cukru a nasycených tuků, přidejte do stravy ovoce a zeleninu.

#9 Rakovina prsu a vaječníků – v roce 2013 podstoupila slavná herečka Angelina Jolie preventivní dvojitou mastektomii

O dva roky později, poté, co její roční výsledky testů naznačily možné příznaky časného karcinomu vaječníků, podstoupila excizi vaječníků. Udělala to, aby minimalizovala riziko rakoviny, na kterou předtím zemřela její matka a babička. Jolie má vadný gen BRCA1, který významně zvyšuje pravděpodobnost vzniku rakoviny prsu a vaječníků. Vědci však tvrdí, že ne všechny genetické mutace vedou k rakovině, takže nemusíte okamžitě činit tak vážné kroky.

Preventivní opatření: minimalizujte konzumaci alkoholu a nekuřte cigarety. Postarejte se o pravidelné zdravotní prohlídky u svého lékaře.

Jsou pro vás tyto informace užitečné? Sdílejte tento příspěvek s přáteli!