Tohle miminko podstoupilo operaci ještě když bylo v bříšku. Maminka o něm nyní říká tohle
V ten den lékaři řekli Helene, že její dcera má rozštěp páteře, známý také jako „vrozená herniace míchy“.
„Měla velkou ránu na zádech a část páteře byla odhalena. Řekli mi, že bude pravděpodobně ochrnutá a inkontinentní,“ vzpomíná Helena.
Žena říká, že po vyslechnutí takové diagnózy nemohla přestat plakat. Byla jen velmi malá šance, že její dcerka bude umět chodit nebo alespoň hýbat nohama.
Za pár dní Helen byl poslán na testy, po kterých její lékaři navrhli operaci. Žena souhlasila a ve 23. týdnu těhotenství šla do specializované nemocnice v Belgii, která měla správné vybavení a odborníky schopné provést takovou složitou operaci.
Na operačním sále bylo 25 specialistů, kteří se všichni podíleli na provedení této složité operace. Operaci provedli miminku ještě v bříšku matky. Potřebovali se dostat na záda dívky a uzavřít mezeru.
„Vím, že kdybych operaci odmítla, kvalita života mé dcery by byla úplně jiná,“ říká Helena.
„V minulosti se tento defekt musel po narození opravovat, ale nyní máme možnost provést operaci in utero, což nám umožňuje vyhnout se velkému poškození páteře. To zvyšuje pravděpodobnost, že dítě bude schopno chodit a ovládat svůj močový měchýř a střeva,“ říká profesorka Anna David.
Tři měsíce po operaci porodila Helena v University Hospital London dcerku Milu. A ačkoli má dívka nahromaděnou tekutinu v mozku, její vývoj není narušen.
„Může hýbat nohama a cítit prsty na nohou, je to skutečný zázrak. Jsem velmi vděčná chirurgům, kteří tuto operaci provedli, protože bez nich by byl Milin život úplně jiný,“ říká Helena.
Spina bifida je poměrně vzácný stav, ale jeho následky jsou dost vážné: děti obvykle trpí narušeným vývojem míchy, mohou ochrnout, mají problémy se střevy, močovým měchýřem a ledvinami. Pokud se však operace provede ve 22. – 26. týdnu těhotenství, a ne až po porodu, může zásadně změnit život dítěte.
Pokud se Vám článek líbil nebo jste se dozvěděli něco nového – sdílejte jej, nebo podpořte Like-em. Čím více sdílení, tím větší motivace pro nás, psát dobré zprávy každý den.
Napište nám komentář! Vaše názory jsou vítány!
Sdílejte tento článek svým přátelům na Facebooku.
Nalezli jste chybu nebo překlep v článku? Napište nám ji na [email protected]