Tohle o Velikonocích v žádném případě nedělejte. Přináší to smůlu

Publikováno 30. 3. 2024

Velikonoční pověry

Za prvé, existuje přesvědčení, že první, kdo o Velikonocích překročí práh domu, by měl být muž. Věřilo se, že to domu přinese štěstí a prosperitu po celý příští rok. Pokud by první osobou byla žena, mohlo by to znamenat smůlu a neúspěch. Mnoho rodin dodnes pečuje o zachování této tradice, která dokazuje její hluboké kořeny.

Další zajímavou pověrou je pověra související s pečením velikonočního chleba. Říká se, že aby byl chléb nadýchaný a chutný, měli byste ho míchat v tichosti a soustředit se pouze na pozitivní myšlenky. Tato víra má své kořeny ve starověké víře o magii a moci slov, které mohou ovlivnit realitu kolem nás.

Mnoho lidí se také domnívá, že velikonoční snídaně by měla začít snědením vajíčka, které symbolizuje nový život a znovuzrození. Vajíčko jako první jídlo vám prý dodá sílu, zdraví a energii po zbytek roku. Hned na začátku dne je tak kladen důraz na optimismus a naději na lepší budoucnost.

Další zajímavou pověrou je víra o počasí na Bílou sobotu. Říká se, že déšť padající v tento den předpovídá dobrou úrodu a hojnost úrody. Přestože se většina z nás již zemědělství nevěnuje, tato pověra je připomínkou hlubokého spojení člověka s přírodou a přírodními cykly, které mají přímý dopad na náš život.

foto: freepik.com

Zajímavým zvykem je pověra o vlhkém pondělí, což je den plný vody a smíchu. Lidé zde místo toho, aby se vyhýbali mokré tradici, věří, že jejich polití vodou může přinést zdraví a krásu. O této svěží, chladivé vodě se říká, že má schopnost čistit, omlazovat pokožku a přinášet štěstí v lásce, zejména mladým dívkám. Tato hra, i když se může zdát trochu chaotická, má své kořeny ve starověkých životně důležitých rituálech oslavujících znovuzrození a nový život.


Najít rovnováhu v přípravách na Velikonoce je klíčové, jak zdůrazňují pověry týkající se výběru vajíček na velikonoční vajíčka. Staré pověry říkají, že vejce s tmavou skořápkou mohou přinést smůlu nebo nedorozumění v rodině. Proto se doporučuje vybírat vajíčka s jasnými, veselými barvami, aby byla v domácnosti zajištěna harmonie a štěstí. Symbolika barev má hluboké kořeny v lidové víře, odráží víru v sílu barev a jejich vliv na náš život.

Nemůžeme zapomenout ani na počet vajíček podávaných na velikonočním stole. Existuje názor, že jejich uvedení v sudém počtu přinese štěstí a prosperitu, zatímco liché číslo může být předzvěstí osamělosti nebo smůly. Pro mnoho žen má tato pověra zvláštní význam, protože souvisí se strachem být „starou pannou“. To ukazuje, jak hluboce je symbolika čísel v naší kultuře zakořeněna a jak velkou roli hraje při interpretaci reality kolem nás.

Podobně je třeba s úctou zacházet s velikonoční palmou z vrbových větviček, která je symbolem vítězství a znovuzrození. Otočení dlaně vzhůru nohama je považováno za špatné znamení, které může přinést neštěstí a selhání. Tímto způsobem je prostřednictvím jednoduchého gesta vyjádřeno přesvědčení, že naše činy a záměry mají přímý dopad na náš život.

Tyto velikonoční pověry a zvyky, i když se mohou zdát poněkud archaické, jsou svědectvím o bohaté a složité kultuře, ve které žijeme. Jejich pěstováním nejen vzdáváme hold našim předkům, ale také tyto barevné nitky tradice vetkáváme do tkaniny současnosti a připomínáme si neustálou přítomnost a vliv minulosti na náš dnešní život.