Tragédie v Jablonci: Chlapeček zemřel jen pár hodin po porodu. Na vině jsou zdravotníci, nedodrželi…
Podle rozsudku Okresního soudu v Jablonci nad Nisou zdravotníci situaci podcenili a nedodrželi odpovídající standard péče. Celý případ se odehrál v únoru 2021, kdy těhotná žena přišla do jablonecké porodnice s porodními bolestmi.
Po několika hodinách se její syn narodil akutním císařským řezem, ale bylo již příliš pozdě. Přestože byl novorozenec převezen do ústecké nemocnice, zemřel ve věku pouhých 9 hodin a 32 minut. Rodiče podali na nemocnici žalobu, opírající se o znalecké posudky včetně stanoviska Ústavu pro péči o matku a dítě (ÚPMD), které konstatovaly zásadní pochybení zdravotnického personálu. Nemocnice však chybu odmítla a předložila vlastní posudek, podle něhož personál postupoval správně.
Klíčovým bodem sporu se stal okamžik několik hodin před porodem, kdy žena začala krvácet. Porodní asistentka ji napojila na CTG monitor, ale jeho záznam nikdo nekontroloval. Podle posudku ÚPMD měla být v tomto okamžiku přivolána lékařka, aby rodičku vyšetřila, což se však nestalo. Záznam byl vyhodnocen opožděně a chybně mladou sloužící lékařkou až po hodině a půl.
Znalci konstatovali, že pokud by byl porod ukončen o hodinu dříve, kdy byly jasné indicie k okamžitému císařskému řezu, dítě by se narodilo živé a resuscitovatelné. Soud vyslechl dvě porodní asistentky a dvě lékařky, které v osudný den sloužily. Podle verdiktu asistentky házely vinu jedna na druhou a výpověď mladší lékařky, praktikující teprve 2,5 roku, soud nepřesvědčila.
Soud dospěl k závěru, že zdravotnický personál nepostupoval při péči o rodičku na předpokládané odborné úrovni, dle pravidel vědy, s maximální péčí a obezřetností. Rodiče se žalobou domáhali odškodného ve výši 10 milionů korun, ale soud o něm zatím nerozhodl, neboť se nemocnice odvolala. Krajský soud v Liberci následně nařídil nový posudek, který mají zpracovat lékaři z Fakultní nemocnice Bulovka.
Tento tragický případ poukazuje na důležitost dodržování nejvyšších standardů péče ve zdravotnictví, zejména v tak citlivých oblastech, jako je porodnictví. Je nezbytné, aby zdravotnický personál byl řádně proškolen, postupoval podle nejnovějších poznatků vědy a v kritických situacích jednal rychle a rozhodně. Pouze tak lze minimalizovat riziko podobných tragédií v budoucnosti.
Sdílejte tento článek svým přátelům na Facebooku.
Nalezli jste chybu nebo překlep v článku? Napište nám ji na [email protected]