Trnka varuje před další vlnou koronaviru: Biochemik prozradil, jaké věkové skupiny nejvíce zasáhne

Publikováno 4. 7. 2021
Autor:
+ 6 fotek+ 6 fotek

Lidé si začínají užívat téměř normálního života bez hrozby nakazit se koronavirem. Po objeveni varianty delta jsou ale obavy, že se návrat k normálnímu životu může zhroutit. Nyní o situaci promluvil biochemik Jan Trnka. Informuje o tom web seznamzpravy.cz.

Odborník přiznává, že si na začátku myslel, že koronavirus nebude tak závažnou nákazou, jakou se nakonec stal, ale někdo se z toho prý nedokázal poučit. Trnka tvrdí, že Česko není dostatečně připraveno na mutaci delta. Hlavním problémem dle něho je nízká míra proočkovanosti obyvatel. Další problém je spolehlivost testů, zejména PCR. Pozitivní je ale to, že velká část nejvyšších věkových skupin vakcínu již dostala.

Biochemik zdůraznil, že již máme signály, které naznačují, že se v Česku začíná šířit delta mutace koronaviru. Jedním z příznaků je růst pozitivních případů, zejména v Praze. Navíc roste procento testů s delta variantou v sekvenovaných vzorcích.

Aktuální situace může způsobit další vlnu nákazy a ta nemusí přijít na podzim, ale mnohem dřív. Oddálit nebo ji nebo zmírnit mohou nová opatření jako je testování po návratu ze zahraničí či nošení respirátorů.

Trnka dodává, že nová varianta covid-19 je velmi nakažlivá a dle některých studií má vyšší riziko hospitalizace či těžkého průběhu onemocnění. Odborník trvá na tom ,že by se mělo více testovat. Po příjezdu ze zahraničí by určitě vyžadoval PCR test.

Kolektivní imunitu díky očkování ještě nemáme a to znamená, že se těžký průběh onemocnění bude více projevovat u mladších lidí, protože vakcínu většinou dostali starší lidé. Trnka proto říká, že se častěji budou hospitalizovat nekažení v věku 40 až 50 let. Mimo jiné biochemik podporuje očkování u těhotných žen a dětí. Protilátky by se dle něho měly v organismu udržovat během roku. To se ale bude ještě sledovat.


Podívejte se do galerie níže.