Úchvatný nález u Hradce Králové: Archeologové objevili pod budoucí dálnicí D35 nejdelší pravěkou mohylu v Evropě

Publikováno 17. 6. 2024

Stavba dálnice D35, která spojí Hradec Králové s Jičínem, přinesla významný archeologický objev. Během průzkumu archeologové odkryli pozůstatky nejdelší pravěké mohyly v Evropě. Tato úctyhodná mohyla dosahuje délky 190 metrů, což je výrazně více než běžné evropské mohyly, které obvykle měří mezi 100 až 160 metry. Odkryté pozůstatky pocházejí ze 4. tisíciletí před naším letopočtem a průzkum stavbu dálnice nijak neohrozí.

Odkrytí této monumentální stavby proběhlo v úseku mezi Sadovou a Plotišti nad Labem, kde se dálnice D35 napojí na D11. Jde o jednu z nejstarších monumentálních pohřebních památek v Evropě, která patří do období doby kamenné. „Mohyla je ještě o tisíc let starší než egyptské pyramidy,“ uvedl archeolog Petr Krištuf z Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové. Tato mohyla je unikátní nejen svou délkou, ale i svou historií. Nejdelší česká mohyla dosud měřila 145 metrů, zatímco běžné mohyly byly často jen několik desítek metrů dlouhé. Délka mohyly obvykle odrážela postavení zemřelého.

foto: UHK

Podle Krištufa jde o první nález mohyly tohoto typu ve východních Čechách, kde se podobné stavby nacházejí hlavně na severozápadě. Z mohyly se zachoval pouze obvodový žlab, který v nejširším bodě měří 15,1 metru a je orientován ve směru severovýchod-jihozápad. Plášť mohyly se nezachoval, což je podle archeologů běžné u staveb v zemědělsky využívaných oblastech.

Vedoucí terénního výzkumu Sylva Tichá Bambasová poznamenala, že v obvodovém žlabu by se měly nacházet stopy po palisádě či kůlových jamách, ale v tomto případě nebyly nalezeny.

Neobvyklý počet hrobů

V oblasti mohyly bylo potvrzeno minimálně čtyři pohřby, což je neobvyklé, neboť obdobné mohyly ve střední Evropě mívají zpravidla jeden či dva pohřby. Krištuf zdůrazňuje, že bude zajímavé sledovat, jak spolu jednotlivé hroby souvisejí a zda jde o příbuzné jedince. Archeologové zkoumají nalezené milodary, které tvoří keramické nádoby a kamenné předměty. Z hrobů odebrali desítky vzorků, které budou analyzovány s cílem zjistit co nejvíce o příbuznosti, původu či stravě pohřbených.

Další pravěké hroby byly nalezeny také v okolí mohyly. Tyto nálezy naznačují, že mohyla mohla být základem pohřebiště, které se postupně rozrůstalo. Datace těchto hrobů však zatím není určena.


Výzkum v trase dálnice D35 probíhá od roku 2022 a měl by pokračovat do poloviny září. Práce jsou rozdělené do několika etap a zahrnují úsek dlouhý 6,5 kilometru. Celkové náklady na průzkum činí 242 milionů korun bez DPH. Na projektu spolupracují Univerzita Hradec Králové, Muzeum východních Čech, Archeologické centrum Olomouc, Archaia a Skupina STIK ze Slovinska.

„Průzkum nijak neovlivní zahájení stavby dálnice. Pracujeme ve velkém časovém předstihu,“ uvedl vedoucí Centra terénní archeologie UHK Ladislav Rytíř. Stavba by měla začít ještě letos a dokončení je plánováno na rok 2027.

Další významné nálezy

Archeologové během průzkumu objevili i další významné nálezy. Nedaleko mohyly našli osadu ze stejného období a také velké obchodní sídliště s asi čtyřmi tisíci objekty z období laténské kultury, tedy období Keltů.

Výzkumníci nalezli také artefakty z největší bitvy na českém území, bitvy u Hradce Králové z roku 1866. „Toto obrovské množství nálezů se podařilo získat díky precizní a fázované skrývce ornice a opakované detektorové prospekci,“ přiblížil Matouš Holas z Muzea východních Čech v Hradci Králové. Jen při detektorovém průzkumu se našlo více než 15 tisíc artefaktů.