Úžasná podívaná: Samice geparda ve Dvoře Králové porodila 5 mláďat před zraky návštěvníků!
Novinkov.cz

Dnes má svátek Radek, zítra Leona


Úžasná podívaná: Samice geparda ve Dvoře Králové porodila 5 mláďat před zraky návštěvníků!

Publikováno 1. 7. 2021
Autor:
+ 7 fotek+ 7 fotek

Kolikrát za život se může člověku stát, že navštíví Safari Park a jsou svědky narození nových mláďat geparda? Na tuto otázku bohužel neznáme odpověď, ale jedno víme jistě – jde o moment, který se rozhodně nestává často a tak pro návštěvníky musel být obrovským zážitkem.

V Safari Parku Dvůr Králové nad Labem se na začátku června narodilo pět mláďat gepardů. Vše se přitom stalo před zraky návštěvníků, kdy samice jménem Spirit přivedla na svět tato krásná mláďata! Dvorská zoo se přitom může pyšnit jedním z nejúspěšnějších chovů gepardů na světě! I s novými přírůstky je momentálně v Safari Parku ve Dvoře Králů celkem 9 gepardů.  Pětice mláďat, která se narodila na začátku června, je složená ze dvou samců a tří samic. „Obvykle porod probíhá v zázemí a v noci. Samice se ovšem částečně ukryla pod keř a porod byl velmi rychlý,“ uvedla zooložka Gabriela Linhart.

Po porodu se začala blížit bouřka, a tak samice jménem Spirit se svými potomky odešla do svého zázemí, kde dosud přetrvává. Do výběhu by se se svými mláďaty mohla vrátit přibližně do několika týdnů. Spirit je přitom velmi zkušená matka, která před třemi lety odchovala čtyřčata. Pětice nově narozených mláďat však rozhodně nemá vyhráno. „Pro gepardy je typická poměrně vysoká úmrtnost v nízkém věku. Také proto jsou vrhy větší, než je u tak velkých kočkovitých šelem obvyklé,“ podotkla mluvčí.

Zmíněná zoologická zahrada chová gepardy již od roku 1967 a od roku 1988 se jí daří gepardy pravidelně rozmnožovat. Odchovalo se v ní už více než 70 gepardů. Zoo patří kraji a je nejnavštěvovanějším turistickým cílem na východě Čech.

A jak mláďata gepardů narozená v Safari Parku ve Dvoře Králové vypadají? Podívejte se do naší galerie: