V Praze se chystá protest. Organizátorům se nelíbí kroky vlády a připravovaná reforma
Opatření, která vyvolávají rozpor
ČMKOS již v polovině dubna informovala o přípravách protestní akce kvůli navrhované novele zákoníku práce. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) ujistil, že návrh, který by umožňoval propouštění bez udání důvodu, neobsahuje a aktuálně to nepovažuje za diskutabilní téma. „Je nepřijatelné ještě více zhoršovat situaci zaměstnanců a zaměstnankyň. Je nepřípustné, aby zákoník práce otevíral dveře diskriminaci,“ zdůrazňuje ČMKOS.
Problematika důchodů
Odbory se ostře staví proti návrhu na postupné navyšování věku odchodu do důchodu nad 65 let, který se opírá o očekávané prodloužení průměrné délky života. Důchodová novela, kterou vláda schválila na konci dubna, také počítá s nižším výpočtem nových důchodů a zavádí minimální penzi ve výši 20 procent průměrné mzdy. Zaměstnanci v ČR podle odborů pracují v průměru více času během svého produktivního života než jejich kolegové ve vyspělých evropských zemích.
Odpověď na zrušení zaručených mezd
ČMKOS také upozorňuje na plánované zrušení zaručených mezd ve většině sektorů od ledna příštího roku, což by mělo dopadnout na pracovníky s náročnými a odpovědnými pozicemi. Zaručené mzdy by měly zůstat pouze ve veřejném sektoru, ale jen v omezeném rozsahu. „Zaručené mzdy zohledňují náročnost práce a jejich zrušení není fér. Odmítáme politiku levné pracovní síly,“ dodává svaz.
Proti dalším plánovaným změnám, jako je prodlužování zkušební doby nebo zkracování výpovědní doby, se odbory dohodly na společném postupu se zástupci strany Sociální demokracie (SOCDEM).
Sdílejte tento článek svým přátelům na Facebooku.
Nalezli jste chybu nebo překlep v článku? Napište nám ji na [email protected]