Valorizaci důchodů čeká další změna. Financování začíná být neúnosné. Na tohle si dejte pozor

Valorizaci důchodů čeká další změna. Financování začíná být neúnosné. Na tohle si dejte pozor

Publikováno 13. 1. 2023
foto: facebook.com

Politici už otevřeně mluví o nutnosti změnit parametry valorizace důchodů. V roce 2022 se důchody zvýšily třikrát, důvodem byla vysoká inflace. V letošním roce byly penze valorizovány již v lednu a pravděpodobně dojde k další mimořádné valorizaci. Takové rychlé navyšování je neudržitelné. Informuje o tom server Českédůchody.cz.

Očekává se, že v létě se opět zvýší penze, důvodem je vysoká inflace. Průměrný důchod by se podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky mohl zvýšit o 670 až 700 Kč. To znamená, že dosáhne téměř 20 tisíc Kč.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Financování penzí se stává neudržitelným. Loni byl důchodový systém v mínusu o asi 25 miliard Kč. Letos bude situace horší, ministerstvo financí píše, že toto číslo by mohlo být více než 82 miliard Kč.

Z toho důvodu už chtějí politici hovořit o změně parametrů valorizace důchodů. Možná budou některé návrhy předloženy na jaře v rámci úsporných opatření. Šéf resortu práce věří, že to bude mít na penzisty co nejmenší negativní dopad.

O změně parametrů hodlá jednat i ministr financí Zbyněk Stanjura. Bývalá šéfka státní kasy Alena Schillerová pro Českou televizi řekla, že tato debata je nezbytná. Důležité je podle ní také motivovat lidi, aby si na důchod spořili.

Možná se parametry valorizace změní v rámci důchodové reformy, kterou chce Marian Jurečka projednat se všemi parlamentními stranami. O konečné podobě reformy by se mělo začít jednat letos na podzim.

Snad se to bude týkat i mimořádné valorizace, která se tak stane trochu spravedlivější. Národní ekonomická rada vlády upozornila, že výrazně více se vždy navyšují vyšší penze. Příčinou je, že se zvyšuje procentní výměra penzí a to se netýká základní výměry.