Varování! Těchto 8 věcí zabíjí vaše srdce nejvíce a zvyšuje vaše riziko infarktu

Publikováno 31. 12. 2023
Autor:

8 klíčových faktů ovlivňujících zdraví srdce:

1) Špatně se staráte o své zuby

Potřebujete více motivace k tomu, abyste začali poctivě používat zubní nit? Lidé trpící onemocněním dásní jsou vystaveni většímu riziku rozvoje kardiovaskulárních onemocnění. Podle WebMD mohou být příčinou bakterie z dásní, které se dostávají do krevního oběhu, což vede k zánětům cév a dalším srdečním problémům. Nepodceňujte zánět dásní a jděte k zubaři již při prvních příznacích onemocnění parodontu, protože přehlédnutí problému může zvýšit riziko infarktu.

2) Práce v noci a nedostatek spánku

Práce v noci nebo v nepravidelných hodinách zvyšuje riziko infarktu. Podle výzkumu provedeného na Western University v Kanadě má práce na směny nepříznivý vliv na biologický rytmus těla a poškozuje srdce. Pokud tedy nemůžete pravidelně cvičit, udělejte další kroky ke snížení rizika srdečních onemocnění – cvičte, jezte vyváženou stravu a při potížích navštivte lékaře.

Pokud spíte dlouhodobě méně než 6 hodin denně, škodíte nejen celému svému tělu, ale i srdci. Nedostatek spánku může zvýšit hladinu cholesterolu nebo krevního tlaku. Zároveň jste náchylnější k obezitě a cukrovce, která může poškodit vaše srdce. Druhý extrém ale také není prospěšný, spánek více než 9 hodin denně zvyšuje riziko mrtvice.

3) Časná menopauza

Pokud jste žena a procházíte menopauzou před 46. rokem, může být vaše riziko srdečního infarktu nebo mrtvice vyšší. Mohou za to hormony. Může se stát, že dojde k poklesu estrogenu, hormonu, který příznivě působí na srdce. Měli byste navštívit svého lékaře a nechat se vyšetřit na rizikové faktory srdečních onemocnění, jako je vysoký cholesterol.

4) Chrápání

Pokud vám partner řekne, že během spánku pravidelně chrápete nebo přestáváte dýchat, kontaktujte svého lékaře. Příčinou může být vážný stav zvaný apnoe. Jde o onemocnění, které musí léčit odborník, protože porucha dýchání je spojena s vysokým krevním tlakem, nepravidelným srdečním tepem a může vést až k mrtvici nebo srdečnímu selhání.


5) Břišní tuk

Jakákoli kila navíc zatěžují srdce, ale tuk kolem břicha je obzvláště nebezpečný. Může způsobit zvýšení krevního tlaku a nepříznivě působí na cévy a hladinu cholesterolu. Výzkumy ukazují, že jóga a vysoce intenzivní cvičení jsou skvělými způsoby, jak shodit břišní tuk.

6) Nedostatek pohybu a časté sezení

Na hladinu cukru a tuků v krvi má obrovský vliv sezení v práci, pak posezení s přáteli na pivu a následné sezení u televize nebo za počítačem. A zřejmě ani občasné cvičení nedokáže dostatečně vykompenzovat čas strávený sezením. Snažte se proto vždy pokud možno stát nebo chodit. Zajímavým řešením může být také sledování televize při cvičení na stacionárním kole.

7) Příliš mnoho pohybu

Cvičení je pro zdraví srdce velmi užitečné, ale i zde je třeba počítat s extrémy. Pokud nejste v kondici nebo cvičíte jen občas, začněte pomalu a postupně zvyšujte své nároky. Přecenění vaší schopnosti cvičit může vést k riziku srdečního infarktu a dalších srdečních problémů. Nevíte, co je pro vás bezpečné? Začněte jednoduchým pohybem, jako je chůze. Pokud máte vysoké riziko srdečního onemocnění, zvažte typ cvičení a vyhněte se cvičení s vysokou intenzitou.

8) Přestaňte s alkoholem a cigaretami

Cigarety jsou škodlivé nejen pro plíce, ale také pro srdce a cévy. Podle nedávného výzkumu mají kuřáci 2 až 4krát vyšší pravděpodobnost srdečního infarktu nebo mozkové mrtvice (nemluvě o tom, že mají také 25krát vyšší riziko rakoviny plic) než nekuřáci. Chemikálie v cigaretách ovlivňují složení krve, takže kuřáci jsou náchylnější ke vzniku krevních sraženin. Navíc se jim zužují cévy, zvyšuje se krevní tlak, a tím i riziko dalších kardiovaskulárních onemocnění. A věřte, že nikdy není pozdě se tohoto zlozvyku vzdát, vaše tělo vám za to opravdu poděkuje.

Některé výzkumy sice naznačují, že například červené víno může mít příznivé účinky na srdce, přesto by bylo ideální nepít alkohol vůbec. Pokud se ho však nemůžete vzdát úplně, nezapomeňte množství alespoň výrazně omezit – muži by měli vypít maximálně jednu až dvě sklenice denně a ženy maximálně jednu.

Sdílejte tyto tipy i se svými přáteli!