Vědci promluvili, reálná hrozba pro Zemi. Tohle se na nás řítí!
Zpočátku si vědci nebyli jisti, zda přelet Apophisu povede ke kolizi se Zemí. Jeho průměr se odhaduje asi na 340 metrů. Pokud by zasáhl planetu, mohl by způsobit její vážné poškození. Zpozorován byl během vzdáleného přeletu v březnu 2021, připomíná Space.com. Asteroid byl dlouho na vrcholu seznamu rizik Evropské vesmírné agentury i NASA. V roce 2021 jej však odtud odstranili, protože astronomové dospěli k závěru, že nepředstavuje žádnou hrozbu pro Zemi minimálně následující století. Vědci však stále nemohou vyloučit možnost, že by gravitační účinky Země mohly ovlivnit asteroid takovým způsobem, že jeden z jeho dalších přeletů by mohl vést k nárazu.
Apophis patří do kategorie potenciálně nebezpečných asteroidů – asteroidů s oběžnými drahami, které je zanesou do blízkosti Země v následujících stoletích. To, co činí Apophis potenciálně nebezpečným asteroidem je to, že se mu podaří nejbližší přiblížení k Zemi ze všech velkých asteroidů tohoto desetiletí. Ale nejdůležitější věcí je, že mine Zemi,“ řekl planetární vědec z Massachusetts Institute of Technology (MIT) Richard Binzel. I když Apophis tak brzy Zemi nezasáhne, velmi se k ní přiblíží 13. dubna 2029. Jelikož Apophis je tak obrovský, bude velmi jasný, takže více než dvě miliardy lidí na východní polokouli ho bude moci vidět pouhým okem.
Astronomové Roy A. Tucker, David J. Tholen a Fabrizio Bernardi objevili Apophis 19. června 2004 při práci na Národní observatoři Kitt Peak v Arizoně. Kvůli technickým problémům a nepříznivým povětrnostním podmínkám jej ale mohli pozorovat jen dva dny. Vzrušení z objevu se změnilo v obavy, když výzkumníci vypočítali, jak blízko oběžná dráha přivede asteroid k Zemi. Existuje 2,7procentní šance, že objekt zasáhne Zemi v roce 2029.
V roce 2006 byla pravděpodobnost, že Apophis zasáhne Zemi v roce 2029, vyvrácena dalšími výpočty. Budoucí možné důsledky, například přelet asteroidu v roce 2068, už ale nelze zcela vyloučit. Cesta Apophisu po roce 2029 bude záviset na tom, jak zemská gravitace změní jeho oběžnou dráhu.
Předpovědět efekt asteroidu podobného Apophisu, kdyby zasáhl Zemi, není jednoduché. V geologických záznamech naší planety se nic podobného nenachází. Jiné objekty byly buď mnohem větší, než například asteroid, který před 66 miliony let vyhubil dinosaurů, nebo mnohem menší. Jsou zde ještě faktory jako velikost, hustota a hmotnost asteroidu nebo úhel a rychlost dopadu. „Velikost a rychlost jsou hlavními faktory, ale důležitá je i povaha cílového místa. Pokud dojde k nárazu v oceánu, může způsobit nebezpečné tsunami, na souši se tak vyprodukuje mnohem více vyvrženého prachu. A samozřejmě hlavním faktorem je, jak blízko k dopadu dojde k lidské populaci,“ přiblížil profesor na Katedře vědy a inženýrství Země na Imperial College London Gareth Collinse-mailu.
Pokud by Apophis narazil do Země rychlostí 72 000 km/h, což je průměrná rychlost asteroidů, uvolněná energie by dosáhla asi deseti miliard joulů. To odpovídá výbuchu globálního jaderného arzenálu. Bylo by to asi 100 000krát více než energie Čeljabinského meteoru a milionkrát více energie než bomby shozené na Hirošimě.
„Nejhorší scénář by byl, kdyby k dopadu asteroidu došlo v blízkosti velkého populačního centra nebo blízko hustě osídleného pobřeží,“ řekl Collins. Pokud by k tomu došlo, v důsledku sekundárních efektů (prudké otřesy země, intenzivní tepelné záření a atmosférické rázové vlny) by vznikly ničivé následky.