Vědecká vysvětlení zážitků blízké smrti: Co znamená světlo na konci tunelu?

Publikováno 2. 6. 2024


Jev „světla na konci tunelu“ je často popisován lidmi, kteří prošli zážitkem blízké smrti. Tito jedinci líčí, jak se vznášeli nad svým tělem, sledovali svou operaci z ptačí perspektivy a komunikovali skrze vědomí. Podle svědectví některých lidí jim bylo řečeno, že je čas odejít a směřovat ke světlu. Tento zážitek, dlouho považovaný za duchovní či nadpřirozený, nyní vědci vysvětlují na základě fyziologických procesů v mozku.

Nové vědecké poznatky

Vědci z University of Michigan publikovali studii, ve které analyzovali mozkové aktivity zvířat při umírání. Když krev přestane proudit do mozku, orgán přestane fungovat, což způsobí „klinickou smrt“. Výzkumníci zjistili, že hladina určitých mozkových parametrů se při umírání výrazně zvýšila.


Podle molekulární neuroložky Jimo Borjigin gama vlny, které jsou vysokofrekvenční a přenášejí více informací, dramaticky narůstají při zážitcích blízké smrti. V experimentech na krysách byly gama vlny během zástavy srdce dvakrát tak vysoké než v bdělém stavu. Tento jev neuroložka popisuje jako hypervědomí.

Hypervědomí a světlo na konci tunelu

Hypervědomí představuje stav, kdy je zpracování informací v mozku výrazně zvýšené. To znamená, že jakýkoli vjem by byl extrémně intenzivní a hyperreálný. Tento stav, spolu s nárůstem mozkových vln, které řídí vnitřní vizualizaci, může vysvětlovat, proč lidé vidí světlo na konci tunelu. Vědci tak naznačují, že tyto zážitky jsou výsledkem zvýšené aktivity mozku v okamžicích blížící se smrti.

Impulsy a elektrické výboje

Elektrické výboje v mozku, které se objevují během umírání, mohou být také klíčem k pochopení tohoto fenoménu. Studie ukazují, že během klinické smrti dochází k výraznému nárůstu mozkové aktivity, což může vytvářet vize a pocity, které lidé popisují. Tyto elektrické impulsy mohou být interpretovány jako světlo nebo jiné vizuální a smyslové vjemy.

Vědci plánují pokračovat ve výzkumu, aby lépe pochopili, jaké konkrétní mechanismy v mozku vedou k těmto zážitkům. Analyzují změny v mozkových aktivitách nejen u zvířat, ale také u lidí, kteří přežili klinickou smrt.

Etické a filozofické otázky

Nové vědecké poznatky otevírají i řadu etických a filozofických otázek. Pokud jsou zážitky blízké smrti způsobeny fyziologickými procesy v mozku, co to znamená pro naše chápání života po smrti? Jaký dopad budou mít tyto objevy na náboženské a kulturní představy o smrti a posmrtném životě?

Budoucí výzkum v oblasti zážitků blízké smrti bude pravděpodobně zahrnovat jak neurovědecké studie, tak i interdisciplinární přístupy, které kombinují vědecké poznatky s filozofickými a náboženskými úvahami. Je zřejmé, že porozumění těmto jevům může zásadně ovlivnit naše vnímání smrti a toho, co nás čeká na jejím konci.

öregember a kórházbanFoto: Freepik

Světlo na konci tunelu, které mnoho lidí zažívá při blízkosti smrti, se jeví být spíše výsledkem zvýšené aktivity mozku než důkazem posmrtného života. Nové studie přinášejí fascinující pohledy na fungování našeho mozku a otvírají dveře dalšímu zkoumání tohoto záhadného jevu. Jak se vědecké poznatky budou dále vyvíjet? Možná se jednou dozvíme definitivní odpověď na otázku, co nás čeká po smrti.


Sdílejte tento článek svým přátelům na Facebooku.

Nalezli jste chybu nebo překlep v článku? Napište nám ji na [email protected]