Věšení a sušení prádla na balkoně je přísně zakázáno. Hrozí i pokuta, každý to nově musí vědět
Oblečení musí být zavěšeno uvnitř balkonu
Takto vyždímané oblečení, které pověsíte na šňůru za zábradlí balkónu, může představovat možné riziko poškození zdraví a majetku . Rozvinutá deka je poměrně těžká a při pádu z vyššího patra se může někdo vážně zranit. Nemluvě o vodě, která odkapává z nevysušeného prádla a může způsobit škody těm, kteří žijí pod vámi.
Prádlo by mělo být zavěšeno uvnitř balkonu a voda by neměla vytékat. Připadá vám absurdní, že něco takového vůbec zákon upravuje ? Pak zjistěte, že naši sousedé v Polsku se s touto absurditou potýkají a mohou dostat i pokutu za nesprávné vyvěšení prádla. Ani na našem balkóně si však nemůžete dělat, co chcete.
Užívání balkonu může být omezeno stanovami SVJ
Přestože zákon o sušení prádla na balkoně nic konkrétně neříká, v občanském zákoníku se můžeme dočíst následující: „Majitel se zdrží všeho, co by mohlo být spatřováno jako odpad, voda, kouř, prach, plyn, zápach, světlo . , stín, hluk, dopady a jiné podobné vlivy (emise) se dostávají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v neúměrném rozsahu oproti místním poměrům.“
U nás i zákoník pamatuje na přetékající vodu, ať už z pračky nebo dětského bazénku. Mnoho balkonů není výlučným vlastnictvím majitele bytu , ale jsou sdíleny vlastníky. V tomto případě může SVJ určit, co na balkóně dělat nemůžete. Můžete výslovně zakázat grilování nebo kouření nebo stanovit jiná omezení.
Pokud se sami hádáte s neukázněným sousedem, který vás ruší svými aktivitami na balkóně, zkuste se s ním nejprve domluvit, aby se mohl postarat o nápravu. Pokud ne, máte jedinou možnost , a to obrátit se na soud a podat tzv. žalobu o zastavení činnosti. Policie zasahuje pouze v případě rušení nočního klidu a ranní cigaretu souseda pravděpodobně neřeší.
Zdroj: Domekiogrodek