Nejznámější český squat vila Milada: Podívejte se na nikdy nezveřejněné historické fotografie
Novinkov.cz

Dnes má svátek Světlana, zítra Radek


Nejznámější český squat vila Milada: Podívejte se na nikdy nezveřejněné historické fotografie

Publikováno 22. 2. 2019
Autor:

Nedávné zavírání centra Klinika připomnělo osud prvorepublikové vily Milada, která byla svého času nejslavnějším squatem u nás. Před deseti lety však museli nelegální obyvatelé tuto budovu nedaleko mostu Barikádníků vyklidit a až do dnešní doby chátrá. Podívejte se na unikátní fotografie, které ukazují, jak majestátně kdysi budova působila.

Nejznámější squat u nás

„Určitě po nich nebudeme metat dlažební kostky, násilí odmítáme. To však neznamená, že bychom se dobrovolně stěhovali pryč. Většina z nás totiž nemá kam jít,“ popisoval před lety odhodlání nelegálních nájemníků Milady jeden z nich, Slavomír Tesárek. Nakonec jim to však nebylo nic platné. Vila byla v roce 2009 definitivně vyklizena a od té doby bohužel chátrá. Na dobrodružnou výpravu radši rychle zapomeňte. Dovnitř se nedá dostat ani s doprovodem od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), pod jehož správu budova spadá. „Interiéry budovy nejsou přístupné, jelikož jsou dveře i okna zazděné. Exteriér je však možné nafotit, neboť areál není oplocený,“ uvedl pro G.cz mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka, který nám doporučil se k budově příliš nepřibližovat.

Pohnutý osud krásné stavby

Historie slavné vily sahá až do první poloviny 20. století. „Vilu postavil můj dědeček ještě před druhou světovou válkou za 900 tisíc tehdejších československých korun,“ vzpomínal před lety na nejzazší historii budovy Josef Neumann, jehož rodina tu žila společně s dalšími nájemníky až do roku 1979. Pak ale přišlo státní Ředitelství školské výstavby s tím, že vilu potřebuje pro zařízení staveniště při budování zdejších vysokoškolských kolejí MATFYZU. Neumannovi se sice odvolali, čímž stavbu kolejí zbrzdili bezmála o rok, ale nakonec tlaku všemocných socialistických institucí podlehli a vilu Milada prodali za 60 tisíc korun, tedy za cenu nové Škody 120. Ředitelství školské výstavby vilu využívalo až do roku 1988, pak ji nechalo bezostyšně chátrat. Osud budovy zůstává i nadále nejasný. V současné době by měl ÚZSVM jednat o převzetí protipovodňových opatření Magistrátem města Prahy a následně plánuje najít nového majitele pro Miladu i sousední vilu Milušku, která byla squattery také obývána. V jakém časovém horizontu toto nastane, však zatím není známé.

Vila Milada tehdy a teď na fotografiích v galerii dále…

Zdroj: https://g.cz/nejslavnejsi-cesky-squat-vila-milada-podivejte-se-na-nikdy-nezverejnene-dobove-fotografie/