Víte, jak často byste měnit zubní kartáček? Těchto 5 věcí byste měli měnit častěji!

Víte, jak často byste měnit zubní kartáček? Těchto 5 věcí byste měli měnit častěji!

Publikováno 20. 4. 2022
Autor:

1. Zubní kartáček

Ruku na srdce, jak časte sáhnete po novém kartáčku a starou vyhodíte do koše? Pokud je to více než každé tři měsíce, děláte chybu. Právě tři měsíce jsou totiž maximální doba, kterou kartáček vydrží. Zároveň platí, že kartáček byste měli vyměnit po každé překonané nemoci, ať už je to chřipka nebo covid, aby se předešlo opětovnému onemocnění.

2. Houba

Houbu necháme po použití často ve sprše, kde ne vždy stihne rychle vyschnout. Stává se tak ideálním předmětem pro množení hub či plísní. Chcete-li tomu předejít, měli byste takovou houbu čistit ve vroucí vodě, která nežádoucí bakterie a plísně zneškodní. A přesto ji nezapomeňte vyměnit po šesti měsících za novou.

3. Parfém

Někdy ho máme na poličce bez povšimnutí položen celá léta. Víte však, po jaké době byste si ho už na sebe neměli nastříkat? Voňavky většinou obsahují esenciální oleje, které v zavřeném flakonu vydrží obvykle tři roky. Po otevření byste měli parfém vypoužívat do dvou let.

4. Dudlík

Dětské latexové dudlíky jsou velmi citlivé, rychle se zašpiní a je třeba je proto měnit často. Přibližně po dvou až pěti týdnech. Dudlík je také třeba vyhodit po každém poškození. Při používání může snadno prasknout a v malých štěrbinkách se mohou začít množit bakterie.

5. Polštář

Právě polštář mnozí nezvyknou vyměnit tak často, jak by se mělo. To se ale může odrazit na vašem zdraví. Po nějaké době totiž polštář začne ztrácet svůj původní tvar, což může mít velmi negativní vliv na vaši krční páteř. Ve starých polštářích se navíc hromadí roztoči a prach. Měňte proto polštář každé dva až tři roky!

6. Podprsenka

Nosíte podprsenku, dokud se na vás doslova nerozpadne nebo dokud z ní nevyskočí kostice? Chyba. Podprsenku byste měli nosit nanejvýš dva roky. Po delší době totiž ztratí svůj původní tvar. Může být větší nebo naopak menší, čímž se nošení stává nepohodlné.

7. Dezinfekce

Dezinfekční prostředky se snažte vypoužívat do tří měsíců. Po této době totiž několik dezinfekčních prostředků ztratí svou efektivitu v ničení bakterií a virů a jsou tedy neúčinné.

8. Běžecké tenisky

Běžecké boty jsou specifický druh obuvi. Mají speciální funkční vlastnosti, které však postupem času a kilometrů začnou ztrácet. Stane se tak přibližně po uběhnutí 500 kilometrů. Ztráta vlastností pak může mít na svědomí větší otřesy v kloubech, což zvykne vyústit v bolest kolen. Vyměňte proto běžeckou obuv jednou ročně.


9. Repelent

Své účinky časem ztrácejí i repelentní přípravky. Účinné látky z nich vyprchají asi do dvou let, čímž repelent ztratí nebo sníží svůj odpuzovací efekt a jeho používání je již zbytečné.

10. Hasicí přístroj

Na hasicí přístroj často nemyslíme, ale spolehneme se, že někde nablízku ho máme. Pokud ho však jednou za čas nevyměníme za nový, může nás zklamat v momentě, kdy ho budeme potřebovat. Po dlouhé době někde ve skladu může mít totiž hasicí přístroj technické problémy. Může například náhodně prasknout nebo jednoduše znefunkčnit. Dejte si proto pozor a vyměňte hasicí přístroj za nový každých 15 let.

zdroj: baxterz1.cz



Doporučené k přečtení: