Vložil rybu do předehřáté trouby. Ztuhl strachem, když najednou při pečení „ožila“

Publikováno 3. 6. 2024
Autor:

Vědecké vysvětlení

Uživatelé sociálních sítí se snažili vysvětlit toto podivné „chování“ mrtvých ryb různými teoriemi. Nejčastějším názorem bylo, že nervová zakončení v rybí páteři stále vysílají elektrické impulsy do svalů, což způsobuje skok ryby. Ale je to možné?

Podle odborníků z IFLScience.com má tento fenomén svůj vědecký základ. Přestože mozek a srdce ryby již nefungují, její buňky mohou stále reagovat na podněty. Rybí svaly mohou cukat, protože nervové buňky pokračují ve vysílání elektrických signálů. Tento jev se nazývá „posmrtná svalová kontrakce“.

Svalové buňky ryb obsahují zásoby ATP (adenosintrifosfát), který je zdrojem energie pro svalové kontrakce. I když je ryba mrtvá, její svalové buňky mohou nadále reagovat na podněty, dokud nevyčerpají všechny své energetické zásoby. To vysvětluje, proč rybí filé mohou při vaření vyskočit.

Stojí za zmínku, že ačkoli se tento jev může zdát známkou života, ryba není při vědomí nebo cítí bolest. To znamená, že svalové záškuby nejsou známkou utrpení, ale výsledkem fyziologických procesů, které nastávají po smrti.

Záznam skoku rybího filé se může zdát překvapivý, ale má své vysvětlení ve vědeckých faktech. Nervová zakončení ryby nadále vysílají impulsy do jejích svalů, což způsobuje jejich kontrakci i po smrti. Tento fascinující fenomén je důkazem toho, jak složité a neobvyklé mohou být procesy probíhající v živých organismech.