Vysoký krevní tlak ničí orgány v těle. Lékařka varuje před největší chybou, kterou děláme všichni

Publikováno 13. 6. 2024
Autor:

Jaký předmět je hlavní příčinou vysokého krevního tlaku, jak na něj působí náhlé změny počasí a horko, jak se vyhnout mdlobám u lidí s nízkým krevním tlakem – prozradila doktorka Biserka Obradović.

„Vysoký krevní tlak je tichý zabiják našeho těla, protože mnoho lidí nemá žádné příznaky a často si ho plete s jiným onemocněním. Pak se ukáže, že jde o velmi vysoký krevní tlak, který už zničil mnoho orgánů, srdce, ledviny, zrak a další. Máme 95 procent případů s vysokým krevním tlakem, jehož příčina není známa. Jen 5 až 10 procent z nás zná příčinu vysokého krevního tlaku. Vysvětlím, jak je to nebezpečné,“ řekl doktorka Obradović a dodala:

„Když přehustíte pneumatiku na kole, když začnete jezdit, pneumatika exploduje. Když je povodeň, malá řeka přichází s velkou silou a ničí vše, co bylo před ní. Podobné je to s krevním tlakem, když je vysoký. Jsou to obrovské nánosy, které máme na cévách, nemůžeme si být jistí, že je nikdo z nás nemá,“ vysvětlila lékařka.

Čeho se vyvarovat, pokud máte vysoký krevní tlak?

„Musíme kontrolovat tlak a vést zdravý životní styl. V první řadě nesmíme konzumovat velké množství soli. Všichni víme, že sodík zadržuje tekutiny v těle a je to právě tato tekutina, která zvyšuje krevní tlak. Dříve jsme konzumovali jeden gram soli denně. Když Číňané začali konzervovat maso solí, množství se výrazně zvýšilo. Bohužel se většinou pohybuje od 9 do 12 gramů, a to je hodně,“ řekla lékařka a dodala:

„Naše tělo potřebuje 5 až 6 gramů soli denně. V letních měsících možná trochu víc, protože pak ztrácíme hodně soli a elektrolytů potem. Naše tělo se pak chce zbavit přebytečného tepla a dělá to pocením a rozšiřováním cév. Pokud jsou tedy cévy zdravé, krevní tlak se v důsledku expanze snižuje. Velmi často mladí lidé v létě kolabují, prudce jim klesá krevní tlak. Pak je potřeba jim dát lžičku soli a sklenici vody, měli by si lehnout a zvedat ruce a nohy,“ řekl lékař.

Problémem jsou příznaky, které tam vlastně nejsou

„Vysoký krevní tlak je asymptomatický, ale u některých lidí se může projevit jako bolest hlavy, závratě, mdloby, únava a slabost. Když k nám pacient přijde, změříme mu tlak a vidíme vysoké hodnoty, ale když řekneme, že musí brát léky na snížení tlaku, pacient velmi protestuje. Mnoho lidí může zažít krvácení z nosu, a to je dobře, protože je lepší, když céva praskne v nose než v hlavě,“ vysvětlila lékařka a dodala:

„Hodnoty krevního tlaku jsou obvyklé mezi 120 a 140 a nízké hodnoty mezi 60 a 80, tolerance může být až 90. Krevní tlak je odpovědí na 62 procent mozkových příhod a asi 40 procent infarktů. A je to hodně – varuje lékař.

Co způsobuje vysoký krevní tlak?

Přesné příčiny nejsou známy, ale důležitou roli může hrát:

  • kouření,
  • nadváha nebo obezita,
  • nedostatek fyzické aktivity,
  • příliš mnoho soli ve stravě,
  • nadměrná konzumace alkoholu,
  • stres,
  • vyšší věk,
  • genetika a výskyt vysokého krevního tlaku v rodině,
  • chronické onemocnění ledvin,
  • poruchy nadledvinek a štítné žlázy,
  • spánková apnoe (opakované zastavení dýchání během spánku).

Rizika neléčeného vysokého krevního tlaku

Vysoký krevní tlak nemusí způsobovat  žádné potíže . Avšak to, že se cítíme dobře, neznamená, že je náš krevní tlak v pořádku. Hypertenze může časem poškodit srdce, cévy, mozek a ledviny.

Některá rizika vysokého krevního tlaku jsou:

  • neurologická onemocnění (například demence),
  • mrtvice,
  • infarkt,
  • onemocnění ledvin.

15 účinných způsobů, jak snížit hladinu krevního tlaku (bez pilulek)

Dobrou zprávou je, že můžete provést několik následujících změn týkajících se vaší životosprávy. Pomocí nich dokážete snížit svůj krevní tlak (a tím i riziko vzniku srdečních onemocnění), aniž byste potřebovali užívat léky.

Upozornění: Léky nikdy nepřestaňte užívat, aniž byste se nejprve poradili s lékařem. pokuste se změnit svůj životní styl a až poté, co se váš krevní tlak ustálí a pokud vám to lékař povolí, můžete přestat užívat předepsanou léčbu.


  1. Zvyšte příjem draslíku a snižte příjem sodíku (soli).  Draslík snižuje účinky soli (která zvyšuje krevní tlak) a snižuje napětí v krevních cévách. Diety bohaté na draslík však mohou být škodlivé pro lidi s onemocněním ledvin, proto je třeba se před zvýšením příjmu draslíku poradit s lékařem. Potraviny s vysokým obsahem draslíku jsou: mléko a jogurty, ryby, banány, pomeranče, meruňky a avokádo, rajčata, brambory a špenát.
  2. Omezte příjem cukru.  Cukr (a zejména fruktóza) může zvýšit krevní tlak více než sůl.
  3. Více cvičte.  Doporučuje se 40 minut fyzické aktivity 3krát týdně.
  4. Zhubněte.  Máte-li nadváhu, ztráta 2 až 5 kilogramů může váš krevní tlak snížit.
  5. Jezte méně zpracovaných potravin. Zpracované a trvanlivé potraviny přispívají vysokou měrou ke zvýšení množství soli ve vašem jídelníčku. Patří sem například sáčkové polévky a bramborové lupínky.
  6. Jezte hořkou čokoládu.  Hořká (tmavá) čokoláda prokazatelně snižuje krevní tlak. Podmínkou je však obsah 60 až 70 % kakaa. Ke snížení krevního tlaku může přispět již jeden čtvereček tmavé čokolády denně.
  7. Jezte česnek nebo užívejte výživové doplňky s česnekovým extraktem.  Česnek prokazatelně snižuje krevní tlak.
  8. Přidejte do svého jídelníčku více bílkovin.  Lidé, kteří jedí více bílkovin (doporučuje se 100 gramů bílkovin denně), mají nižší riziko vysokého krevního tlaku. Dieta s vysokým obsahem bílkovin však nemusí být pro každého. Zvlášť opatrní by měli být lidé s onemocněním ledvin.
  9. Skoncujte s kouřením. Kouření již po první cigaretě způsobuje zvýšení krevního tlaku i srdeční frekvence. Dlouhodobé kouření poškozuje stěny cév, vyvolává zánět a zužuje tepny.
  10. Pijte méně alkoholu.  Alkohol zvyšuje krevní tlak, i když jste zdraví.
  11. Omezte příjem kofeinu.  Kofein dočasně zvyšuje krevní tlak.
  12. Pokuste se zbavit nadměrného stresu například meditací nebo jógou.
  13. Snažte se mít dobrý, nepřerušovaný spánek.  Krevní tlak ve spánku klesá. Pokud nespíte dobře, může ho to ovlivnit.
  14. Pomozte si léčivými bylinkami.  Některé bylinky prokazatelně snižují krevní tlak. Rostliny a bylinky, které se tradičně používají na celém světě za účelem snížení krevního tlaku, jsou: kočičí dráp, kořen zázvoru, celerová šťáva, hloh obyčejný, sezamový olej, černé fazole, rajčatový extrakt a meduňka.
  15. Užívejte  doplňky stravy  ke snížení krevního tlaku (např. hořčík, omega3 mastné kyseliny, betaglukany).