Zachránili stovky lidí, nyní umírají na rakovinu. Smutný osud hasičů bojujících proti živlům!

Publikováno 16. 1. 2023
Autor:

Seznam hasičů zapojených do hašení mrakodrapu, kterým diagnostikovali rakovinu, v současnosti prověřují odborníci. Dosud bylo hlášeno 12 případů, ale může jich být více než 20 případů. Hrozba se týká nejen 200 hasičů přímo zapojených do akce, ale i těch, kteří na místě pracovali v následujících dnech. Celkem je to asi 1300 lidí.

Zvýšená koncentrace chemikálií

Studie University of Central Lancashire z roku 2019 zjistila, že kontaminace půdy v místě havárie může vést ke zvýšenému riziku rakoviny a respiračních problémů pro lidi žijící v této oblasti. Analýza vzorků půdy, trosek a dřevěného uhlí z izolačních desek používaných ve výškové budově odhalila zvýšené koncentrace rakovinotvorných chemikálií a prokázaných karcinogenů včetně benzenu v okruhu 200 metrů od budovy.

Hasiči byli vystaveni těmto škodlivým faktorům, dokonce is použitím osobních ochranných prostředků. Mnozí z nich nosili zamořené obleky příliš dlouho. Někteří z těch, kterým došel vzduch v dýchacích maskách, dýchali toxický kouř.

„Před Grenfelem bylo mé zdraví skvělé. Prošel jsem všemi lékařskými testy a neměl jsem žádné problémy. Do měsíce jsem začal kašlat a cítit se hůře. Kašel pokračoval a šel jsem na rutinní testy, které zjistily zhoršenou funkci plic. Musel jsem odejít ze služby.” – jeden z hasičů řekl novinám a vysvětlil, že toto onemocnění mezi hasiči zapojenými do akce se nazývá „Grenfell kašel“.

Kromě toho, ve chvílích odpočinku, hasiči seděli na toxické trávě, kde jedli a pili, což by mohlo vést k rakovině gastrointestinálního traktu. Mnozí z těch, kteří pracovali na uhašení budovy v následujících dnech, vůbec nepoužívali kombinézu. Někteří odborníci se domnívají, že toxiny mohly být tehdy ještě nebezpečnější.

zdroj: somzena.sk