ZÁKAZT plynových sporáků? EU již vypracovala plán na zákaz plynových sporáků v novostavbách obytných budovách!

Publikováno 19. 10. 2023
Autor:

Plynové sporáky jsou hlavním přispěvatelem ke znečištění ovzduší v interiéru, podle studie nevládní organizace CLASP v oblasti energetické účinnosti, Evropské asociace veřejného zdraví (EPHA) a Nizozemské organizace pro aplikovaný vědecký výzkum (TNO). Plynové sporáky překračují směrnice o kvalitě ovzduší a zvyšují riziko dětského astmatu.

Výzkum ukázal, že při absenci dostatečného větrání se při vaření na plynu výrazně zvyšuje emise oxidu dusičitého (NO2) a jiných škodlivých látek, které mohou mít negativní vliv na zdraví. Takové znečištění může způsobit vážné problémy iv obytných prostorách.

V rámci EU již byl vypracován plán na zákaz instalace nových plynových sporáků v novostavbách obytných budov od roku 2025 a od roku 2030 ve všech obytných budovách. Cílem opatření je snížení emisí oxidu uhličitého a zvýšení energetické účinnosti.

Odpůrci však tvrdí, že plánované zákazy by příliš zatížily obyvatelstvo a před úplným zákazem plynových sporáků by byly zapotřebí alternativní způsoby vytápění.

Debatu ještě více komplikuje fakt, že používání plynových sporáků je v mnoha zemích považováno za tradiční a značná část populace je stále preferuje. Kromě toho hraje roli i odolnost vaření na plynu vůči nespolehlivosti dodávky energie a výpadkům proudu.

Otázka zákazu plynových sporáků je proto složitá a kontroverzní a pro vytvoření efektivních a udržitelných řešení je třeba přijmout důležitá rozhodnutí z hlediska dalších sociálních, environmentálních a ekonomických faktorů.