Zavzpomínejme: Kdo z vás si ještě pamatuje Tuzexové šílenství a bony?

Publikováno 6. 5. 2022
Autor:


Bony byl velký fenomén, protože je vlastnilo jen pár vyvolených a ostatní je museli kupovat za drahé peníze od vexláků.

Kurz bon byl sice pevně stanoven podle kurzovního lístku, ale praxe byla jiná. Jeden bon se na ulici prodával za pět až šest korun. Nelegální obchodníci s těmito tuzexovými poukázkami, takzvaní vexláci, je nejprve nakoupili od zahraničních studentů nebo od lidí, kteří je dostávali za práci v zahraničí. Potom je prodávali běžným občanům už s patřičně vysokou přirážkou. Obyčejný člověk, který zatoužil po některém výrobku z Tuzexu, tak neměl jinou možnost než využít jejich služeb. A slavní vexláci? Na ulici s balíkem bonů začínal také legendární kmotr František Mrázek.

V prodejnách Tuzexu byly nejžádanější položkou džínové kalhoty, které stály od 40 do 100 bonů. Byly opravdovým fenoménem té doby a lidé na ně neváhali stát dlouhé fronty.

Nemalý zájem byl také o kazetový magnetofon za 70 bonů a automobil Škoda 105 za 7000 bonů.

19. srpna 1957. V hlavním městě otevřeli před 60 lety 19. srpna první prodejnu podniku zahraničního obchodu Tuzex na území Slovenska.

Toto je bývalé sídlo Tuzexu v Bratislavě na ulici Gorkého 9


V celém bývalém Československu byl Tuzex otevřen oficiálně 1. července 1957 v Praze na Rytířské ulici.

Při pohledu na dnešní moderní obchody s oblečením, kdy zákazník může dlouhé a dlouhé hodiny vybírat ze širokého sortimentu, byly předraženy tuzexové prodejny za socialismu spíše ubohou popelkou.

zdroj: dobrespravy.eu


Sdílejte tento článek svým přátelům na Facebooku.

Nalezli jste chybu nebo překlep v článku? Napište nám ji na [email protected]