Zdravotní sestra PROMLUVILA! Tohle říkají lidé těsně před smrtí, když leží na smrtelné posteli
Každý den byla ve styku s pacienty, kteří svůj život již přežili. Naslouchala je příběhům a životním příhodám. Došla k několika zajímavým postřehům a podělila se o ně na svém blogu. Mluví o 5 nejčastějších věcech, kterých litovali její pacienti.
1. Nenašli v sobě odvahu chytit život do vlastních rukou
Mnoho lidí touží po změně no sami nemají odvahu ani chuť se změnit. Proto žijí svůj život na základě předem určených šablon. Psycholožka Sean Hannah však tvrdí, že odvahu můžeme v sobě vypěstovat. Třeba začít od malých kroků. Říci životu ano a uvědomit si vlastní hodnotu. K tomu, abyste začali žít svůj život a ne životy ostatních není nikdy pozdě.
2. Práci věnovali až příliš mnoho času
Všichni potřebujeme z něčeho žít a platit účty. Práce a nekonečné honění za penězi by se však neměly stát prioritou. Několik studií zjistilo, že materiální věci nás neudělají šťastnými. Pocit štěstí najdeme buď v sobě, nebo v interakci s blízkými lidmi. Ti, kdo udělali z práce jediný smysl života, nejednou umírají osamělí a nešťastní.
3. Neřekli blízkým, jak moc je milují
Někdy je velmi obtížné vyjádřit své city naplno. Zejména pokud nás to neučili naši rodiče. Kdysi se o citech příliš nemluvilo. Bralo se to jako zbytečnost, případně projev slabosti, kterou si lidé nemohli dovolit.
Profesor Kory Floyd z americké Státní univerzity v Arizoně ale tvrdí, že vyjadřování lásky je klíčové nejen pro růst naší osobnosti, ale také pro zdraví. Naši blízcí mají právo vědět, že je nevnímáme jako samozřejmost. Podle Bronnie mnozí lidé na smrtelné posteli litují, že svým milovaným neuměli říci, že je skutečně milují. A právě to mezi nimi vytvořilo obrovskou propast.
4. Zapomněli na své přátele
Nejen rodina, ale i přátelé hrají v našem životě důležitou roli. Doktor William J. Chopik dokonce tvrdí, že nejednou dlouhodobé a stabilní přátelství mohou být pro nás cennější, než rodinné vztahy.
Pokud máte u sebe přátele, kteří u vás stáli v dobrém i ve špatném, umíte si určitě vážit cennosti takového přátelství. To, jak je důležité samotné přátelství, si dobře uvědomují i lidé na smrtelné posteli. Litují, že vytěsnili ze svého života skutečné přátele. Proto nedělejme stejnou chybu.
5. Zapomněli jednoduše žít
Lidé na smrtelné posteli často litují toho, že zapomněli na to nejdůležitější. Na to, jak důležité je skutečně žít a pěstovat vnitřní štěstí. Najít a rozvíjet v sobě ten pocit, který není výsledkem nějaké náhody, nýbrž vnitřního rozhodnutí. Umírající lidé nejednou litují toho, že mnoho energie a pozornosti věnovali nepodstatným hádkám a banalitám. I věda už dokázala, že štěstí je věcí volby. Proto je důležité stanovit si jej za hlavní životní prioritu.
Téma umírání rozhodně není jednoduché. Avšak pokud víme, co lidé tváří v tvář smrti nejvíce litují, máme šanci změnit svůj vlastní žebříček hodnot. Můžeme se poučit z jejich chyb. A žít autenticky. Ještě dokud není pozdě.
Závěr:
Asi jen stěží se může člověk žijící dnes a nyní s vědomím, že celý život má před sebou, zamyslet na podobnými věcmi. Zapamatujte si tedy tyto lítosti a snažte se přežít každý den tak, abyste nebyli ničemu podobnému vystaveni.
Sdílejte tento článek se svými přáteli na Facebooku!