30 frází, které vás nutí nevědomě se podřizovat. Odhalte slovník manipulátorů

Publikováno 11. 7. 2023

Kritika

„Bez urážky, ale …“ a „Nauč se přijmout kritiku“ – údajně dobré úmysly ke zlepšení toho druhého. Ve skutečnosti je to ten nejlepší způsob, jak jej ponížit.

„Kam ses dostal s tvými hodnotami?“ a „Toto je pro tvé vlastní dobro“ – falešný zájem. Ve skutečnosti jde o přímý zákaz rozvoje. To je způsob, jak vás k sobě připoutá. To je strach ze ztráty člověka, protože když se stane lepším, bude moci vstoupit mezi lidi s jinou úrovní.

„Ale on je lepší“ – srovnání s jinou osobou podceňuje vaše sebevědomí.

„Vždy se urážíš“ a „Je to jen vtip“ – způsob, jak urazit a nepřiznat to.

Poznámky o věku


„Nehádej se se staršími“ – upozornění na vaši nekompetentnost.

„Dospěj“, „Co jsi jako malý/á“ a „Buď vážnější.“ Ti, kteří nemají argumenty k prokázání své pravdy odvracejí pozornost a odvolávají se na benevolentní postoj oponenta k diskutovanému tématu.

„Ostatní ve tvém věku jsou už …“ a „Je čas pochopit, že …“ je umělé vytváření behaviorálních norem příslušející určitému věku.

Vina

„Vychovával/a jsem tě těmito rukama“, „Dala jsem ti ta nejlepší léta“, „Dala jsem ti celý svůj život.“ Pocit viny vyvolává pocit selhání, který zase vede k pocitu viny…

Hanba

„Buď muž“ a „Nebuď žena“. S cílem přizpůsobit se pohlaví v očích druhých jsou lidé připraveni udělat hodně. A manipulátoři to rádi vyžijí.

„Pojď a neřev“ a „Dej se dohromady, ty padavka“ – zákaz emocí.

„Podívej se na sebe“ a „Co řeknou lidé?“ – způsobuje závislost na veřejném mínění.

„Ty jsi takový egoista“ znamená v překladu: „Moje přání jsou důležitější než tvá.“ Snaží se ve vás vyvolat zvyk k tomu, abyste se naučili obětovat své zájmy a přání, a on vám nuže nemusel nic vytýkat.

Zastrašování

„Už je mi třicet let“ a „A kdy přijdou na řadu děti?“ – vyvolává ve vás pocit, že nezapadáte do současných společenských standardů.

„Budeš zametat ulice“, „Skončíš na ulici“ – vnucování pocitu strachu z budoucnosti, který vás může zničit, pokud nerozpoznáte kroky naznačované manipulátory.

Pasivní agrese

„Hádej, kvůli čemu jsem byl uražený,“ „Měla sis to domyslet“ a „Vím, co jsi měl na mysli“ – fráze, které ve vás vyvolávají důvod k hádkám. Na druhé straně si můžete myslet, že druhá osoba se s vámi chce udobřit.

„A ty jsi vždycky“ a „A ty jsi nikdy“ – výčitka, která funguje jako nesmazatelné razítko a způsobuje pocit nenapravitelné situace, beznaděje, apatie a pasivní agresi.

„Říkal jsem ti,“ „A teď je v tom jaký rozdíl?“ a „Už mám toho dost!“ Jde o krátké fráze, které posilují pocit neoprávněnosti.

„Ne, všechno je v pořádku, jen…“ – klasické nedopovídání věty. Fráze, ve které je šifrováno: „Udělal jsi něco nesprávného, ​​hádej co.“

Vnuknutí pochybností

„Tohle se nikdy nestalo“, „Takové něco jsem nikdy neřekl“, „To ne já, ale ty“, „To sis vymyslel“, „To se ti jen zdálo“ a „Ty jsi na to zapomněl, ale já ne“ – obviněních a popírání, při kterých můžete pochybovat o jejich správnosti, což může vést k vašemu zmatení.

Odmítnutí

„Chci, abys byl…“ – náznak, že takový, jaký jste, tomu druhému nevyhovuje.

„Takové lidé jako ty potřebují…“ – prosazování akcí pod rouškou nutnosti seberealizace.

„Buď víc než jen to“ a „Nekomplikuj to“ – fráze, které zakazují, abyste aktivovali své ochranné mechanismy v kritických situacích a hledali jejich příčiny.

„S tebou se nedá mluvit“ – znamená neochotu dosáhnout kompromisu a přenést odpovědnost na toho druhého.

Rozpoznat manipulátoru znamená, že jej zneškodníte. Jeho skutečné motivy jsou odlišné od těch, které veřejně vyhlašuje. Rozpoznat je je nejhlavnějším úkolem, jak se ochránit před negativním vlivem.

Pokud se vám článek líbil, sdílejte jej s přáteli na sociálních sítích.

zdroj: napadyarady.sk