Chodíte spát až po půlnoci? Expert varuje před vážnými následky, kterým byste se měli vyvarovat

Publikováno 7. 2. 2024
Autor:

Melatonin – význam

Podle odborníka je zásadní nejen množství, ale především doba, kdy odpočíváme. Poniatowska poukazuje na to, že naše tělo produkuje nejvíce melatoninu, hormonu odpovědného za regulaci cirkadiánního rytmu, mezi 22:30 a 1:00 ráno. Optimální tvorba tohoto hormonu má významný vliv na procesy stárnutí pokožky a dokonce – jak poznamenává tricholog – oddaluje šedivění vlasů.

Doporučení Poniatowské jsou jasná: nejlepší je chodit spát kolem 22:00 a vstávat v 6:00. To dává tělu šanci plně využít „zlaté hodiny“ k produkci melatoninu, což se promítá do lepší regenerace těla i mysli. Tricholog navíc radí sníst hodinu před spaním dvě pistácie – přirozený zdroj melatoninu, který našemu tělu může pomoci získat z potravy vhodnou dávku tohoto hormonu.

Spánková hygiena

Poniatowska také varuje před faktory, které mohou hladinu melatoninu negativně ovlivnit. Mezi nejdůležitější z nich patří některé léky, jako je aspirin, a alkohol. Odborník radí vyhýbat se těmto látkám zejména večer, aby nedošlo k narušení přirozené tvorby melatoninu.

@towietrycholog ⁉️Co się dzieje jeśli chodzisz spać po północy⁉️ #porostwłosów #trycholog #porostwlosow #zdrowewłosy #zdrowysen #sentozdrowie ♬ dźwięk oryginalny – Olga Poniatowska

Olga Poniatowska nakonec zdůrazňuje, že nejdůležitější je kvalita spánku. Ani nejlépe naplánované hodiny spánku nepřinesou očekávané výhody, pokud je spánek mělký a narušený. Proto je tak důležité zajistit klidné a pohodlné prostředí ložnice, vyvarovat se stresu před spaním a dodržovat doporučení spánkové hygieny.

Závěry trichologa nás mohou inspirovat ke změně návyků a péči o zdravý, regenerační spánek, který nejen zlepší naši pohodu, ale také prodlouží mládí a postará se o zdraví našich vlasů. To je další důkaz toho, jak důležité je naslouchat signálům vysílaným naším tělem a přizpůsobovat jim naše každodenní rutiny.