Dvacet let od tragické autonehody legendárního trenéra hokeje Ivana Hlinky: Odkaz, který přetrvává

Publikováno 14. 5. 2024
Autor:
Foto: youtube.com/Koláž: novinkov.cz

Letos v srpnu si připomínáme dvacetileté výročí tragického úmrtí Ivana Hlinky, legendárního hokejového trenéra a hráče, jehož život ukončila tragická autonehoda. Jeho smrt nezasáhla jen sportovní svět, ale zanechala hlubokou stopu i v osobním životě jeho blízkých. Jak si na Ivana vzpomíná jeho manželka Liběna? A jaký odkaz po sobě zanechal?

V srpnu tohoto roku uplyne přesně dvacet let od tragického úrazu, který ukončil život Ivana Hlinky, legendárního hokejového trenéra. Tento smutný den se navždy zapsal do paměti mnoha lidí, nejen v České republice, ale i v hokejovém světě celkově. Ivan Hlinka, známý svou vůdčí osobností a odbornými schopnostmi, tragicky zahynul při autonehodě nedaleko Karlových Varů.

Nečekané setkání, které vedlo k lásce

Jeho druhá manželka, Liběna Hlinková, která byla s Ivanem v manželství téměř šest let, si jej pamatuje jako charismatického člověka s uměleckým talentem. Ivan Hlinka nebyl jen sportovec, ale také vášnivý malíř. Liběna se s Ivanem poprvé setkala v roce 1981, když začala pracovat na zimním stadionu v Litvínově. V té době byl Ivan ve Vancouveru, ale po jeho návratu se mezi nimi začal vyvíjet vztah.

Vztah, který vydržel až do tragédie

Ivanova vytrvalost a romantický duch nakonec přinesly ovoce, a v roce 1998 se vzali. Ivan své štěstí neudržel v tajnosti a brzy se o radost ze svého manželství podělil s kolegy. Liběna vzpomíná na to, jak ji Ivan zahrnoval dárky z cest a milými přáníčky, což ukazuje na jeho romantickou stránku skrytou za tvrdou fasádou trenéra požadujícího disciplínu.

Tragický den, který změnil vše

Osudný den 16. srpna 2004, kdy Ivan havaroval a zemřel na následky zranění, znamenal pro Liběnu šok. Při snaze kontaktovat Ivana po zprávě o nehodě, zpočátku nedokázala uvěřit, že je pravdivá. Definitivní zprávy se dozvěděla až na parkovišti u nemocnice v Karlových Varech, kam ji přivezl švagr. Tato zpráva ji zcela zdrtila.


Foto: youtube.com

Cesta k uzdravení

Následující dny byly pro Liběnu velmi traumatizní a i měsíce po tragédii se nemohla s Ivanovou smrtí vyrovnat. Nakonec se rozhodla vyhledat odbornou pomoc, což byl důležitý krok v jejím procesu smíření se se ztrátou.

Odkaz, který zůstává

Ivan Hlinka zanechal nezmazatelnou stopu v srdcích mnoha lidí, ať už jako hráč, trenér, nebo jako člověk. Jeho odkaz přetrvává nejen skrze jeho profesionální úspěchy, ale také prostřednictvím osobních vzpomínek těch, kteří ho znali a milovali. Jeho příběh je připomínkou toho, jak rychle může být život obrácen vzhůru nohama, a jak důležité je ocenit každý společně strávený moment.