Jágrův neúspěch v podnikání: Insolvence Top Legends a dluhy ve výši 260 milionů korun

Publikováno 14. 6. 2024
foto: instagram.com
foto: instagram.com/ koláž: novinkov.cz

Jaromír Jágr opět čelí nepříjemnému zklamání v podnikatelské sféře. Tentokrát jde o společnost Top Legends, která se specializuje na výrobu pamětních bankovek s podobiznami slavných sportovců. Firma, do níž Jágr vložil své naděje a propagoval ji, se ocitla v insolvenci s ohromnými dluhy. Mezi věřiteli se objevil i legendární hokejista Wayne Gretzky, kterého údajně do projektu přivedl právě Jágr.

Přestože bankovky s podobiznou Jágra vznikly na oslavu jeho padesátin, ani ty nedokázaly firmu zachránit. Jaké byly hlavní důvody krachu tohoto ambiciózního projektu? A jak se Jágr vypořádává s dalším podnikatelským neúspěchem?

Společnost Top Legends, známá výrobou pamětních bankovek věnovaných slavným sportovcům, oznámila insolvenci po necelém roce své existence. S dluhem ve výši 260 milionů korun je situace firmy vážná a zahrnuje mnoho významných věřitelů.

Mezi věřiteli je například slavný hokejista Wayne Gretzky, kterého do projektu přivedl právě Jaromír Jágr. Ten se na bankovkách objevil při příležitosti svých padesátin, ale ani tato edice nezaznamenala úspěch. Z 50 000 vydaných kusů se prodalo jen 250, což vyneslo zhruba milion korun.

„Prosadit prodej na globálním trhu bylo těžší, než jsme předpokládali,“ uvedl šéf Top Legends Radomír Sabela pro Deník N. Firma investovala do několika marketingových kampaní, ale ty nepřinesly očekávaný výsledek.


Během hokejového mistrovství světa v Česku se společnost pokusila zvýšit prodeje, ale ani tato snaha nebyla úspěšná. „Povědomí o značce Top Legends je bohužel stále nízké a jeho zvýšení by vyžadovalo dlouhodobou strategii, řádově vyšší investice do marketingu a využití dalších marketingových kanálů,“ uvádí firma ve svém insolvenčním návrhu.

Top Legends dluží například Státní tiskárně cenin, která bankovky vyráběla, více než 22 milionů korun. Dalším významným věřitelem je společnost WDG Enterprises, zastupující Gretzkého, jíž firma dluží přes 11 milionů korun, a Pace Sports Management, zastupující Usaina Bolta, dalších více než 11 milionů korun.

foto: instagram.com

Hlavní majetek firmy

Deník N upozorňuje, že hlavním majetkem Top Legends jsou zejména neprodané bankovky. Podnikatel Vladimír Olmr, vlastník Top Legends, vlastní také společnost České dukáty, která se specializuje na prodej pamětních mincí.

Tento neúspěch vrhá stín na další podnikatelské aktivity spojené s Jágrovým jménem, které se opět ukazují jako problematické při snaze prosadit nové produkty na trhu. „Bankovka s Waynem, to je opravdu balzám pro oči!“ prohlásil Jágr při loňské show v Las Vegas podle serveru, ale realita ukázala, že zájem zákazníků byl minimální.

Budoucnost projektu

Top Legends je nyní v insolvenci a její budoucnost je velmi nejistá. Firmě by pomohlo značné zvýšení povědomí o značce a řádově vyšší investice do marketingu, ale zda se najde investor ochotný podstoupit toto riziko, zůstává otázkou. Jak se bude situace vyvíjet dál a zda se Jágrovi podaří nalézt nové, úspěšnější podnikatelské příležitosti, ukáže čas.