Petr Janda svému bratrovi nikdy odpustit nedokáže. Tohle mu udělal

Publikováno 15. 4. 2024
foto: youtube.com / koláž: novinkov.cz

V kuloárech české rockové scény a mezi fanoušky legendární skupiny Olympic rezonuje nepříjemná zpráva o roztržce mezi Petrem Jandou a jeho bratrem Slávkem. Hádka, která vygradovala kvůli dědictví po otci, ovlivňuje jejich vztahy již několik let a zdá se, že smíření není na obzoru.

Na počátku devadesátých let byl činžovní dům na pražských Vinohradech, který dříve patřil jejich otci, předmětem restituce. Slávek Janda, který měl věci zařídit, si nakonec dům nechal přepsat na sebe, což vyvolalo mezi bratry hluboký rozkol. Petr Janda ve své knize „Dávno“ popisuje, jak byl překvapen, když zjistil, co se stalo. „Když se nabídl, že ty úřady oběhá, byl jsem potěšen. Úřadování nemám rád. Ani ve snu by mě nenapadlo, že nás bude chtít okrást.“

Zatímco Slávek své jednání hájí tím, že postupoval podle zákona a že každý z bratrů měl podat žádost samostatně, Petr cítí, že byl zrazen nejbližší osobou. „Je mi to líto. Když se třeba blíží Vánoce a sejdeme se celá rodina, tak si na to vzpomenu. I když je to už hodně let, to, co provedl, mu odpustit nedokážu,“ svěřuje se Petr.

Tato rodinná tragédie odhaluje nejen ztrátu bratrských vazeb, ale i komplikovanou povahu dědictví, které může rozdělit i ty nejbližší. Petr a Slávek Janda, kdysi hudební společníci a sourozenci, nyní žijí své životy odděleně, přičemž každý z nich má jiný pohled na události, které je rozdělily.


foto: youtube.com

V příběhu bratrů Jandových se odráží křehkost mezilidských vztahů a připomíná, jak důležité je uchovávat rodinné pouto navzdory materiálním sporům. Jejich odkaz v hudbě zůstává neotřesen, ale osobní vztahy jsou nyní jen tichým stínem dřívější spolupráce.